Chimera, przeraza

Chimera, przeraza (Chimaera monstrosa) to gatunek morskiej ryby z rodziny chimerowatych o wrzecionowatym ciele. Ogon bardzo długi o cienkim, wiciowatym zakończeniu. Głowa duża z dużymi oczami i małym, otworem gębowym w dolnym położeniu. Pierwsza z płetw grzbietowych ma silny kolec. Druga z płetw grzbietowych przechodzi w ogon. Płetwa odbytowa niewielka. Płetwy piersiowe bardzo duże. Samiec jest mniejszy od samicy. Widać wyraźnie linię boczną. Na głowie rozgałęzia się. Ubarwienie szaro-brązowe z wierzchu i po bokach, szare z niebieskawym odcieniem od spodu.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Chimera, przeraza (Chimaera monstrosa)

© Mannaggia – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Gatunek ten zasiedla północno-wschodnią cześć Atlantyku. Występuje też w zachodniej części Morza Śródziemnego. To ryba głębinowa. Pionowy zasięg występowania to 100-1500 m. W Polsce nie występuje, choć gatunek obecny w Bałtyku.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk
Ocean Arktyczny
Bałtyk
Morze Śródziemne

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 100-120 cm, a ciężar ciała dochodzi do 25 kg. W otworze gębowym trzy pary płytek zębowych. Na głowie znajduje się pomocniczy narząd kopulacyjny.

Pożywienie

Poluje na skorupiaki, jamochłony, szkarłupnie, ryby i mięczaki.

Rozmnażanie

Samica składa po dwa jaja przez cały rok. wielkość jaja wynosi 16-18 cm. Ich rozwój trwa do 18 miesięcy.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Ryba ta nie ma żadnego znaczenia gospodarczego.


Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Fritz Terofal, Claus Militz – Ryby morskie, ISBN 83-7129-306-2, Świat Książki 1996
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik – Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980

© medianauka.pl, 2020-04-16, GAT-635658




©® Media Nauka 2008-2023 r.