Chimera, przeraza
Chimera, przeraza (Chimaera monstrosa) to gatunek morskiej ryby z rodziny chimerowatych o wrzecionowatym ciele. Ogon bardzo długi o cienkim, wiciowatym zakończeniu. Głowa duża z dużymi oczami i małym, otworem gębowym w dolnym położeniu. Pierwsza z płetw grzbietowych ma silny kolec. Druga z płetw grzbietowych przechodzi w ogon. Płetwa odbytowa niewielka. Płetwy piersiowe bardzo duże. Samiec jest mniejszy od samicy. Widać wyraźnie linię boczną. Na głowie rozgałęzia się. Ubarwienie szaro-brązowe z wierzchu i po bokach, szare z niebieskawym odcieniem od spodu.
Zdjęcia - galeria
Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.

© Mannaggia - stock.adobe.com
⤢ POWIĘKSZWystępowanie i środowisko
Gatunek ten zasiedla północno-wschodnią cześć Atlantyku. Występuje też w zachodniej części Morza Śródziemnego. To ryba głębinowa. Pionowy zasięg występowania to 100-1500 m. W Polsce nie występuje, choć gatunek obecny w Bałtyku.
Tryb życia i zachowanie
Brak danych.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 100-120 cm, a ciężar ciała dochodzi do 25 kg. W otworze gębowym trzy pary płytek zębowych. Na głowie znajduje się pomocniczy narząd kopulacyjny.
Pożywienie
Poluje na skorupiaki, jamochłony, szkarłupnie, ryby i mięczaki.
Rozmnażanie
Samica składa po dwa jaja przez cały rok. wielkość jaja wynosi 16-18 cm. Ich rozwój trwa do 18 miesięcy.
Ochrona i zagrożenia NT
Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Ryba ta nie ma żadnego znaczenia gospodarczego.
Pokrewne gatunki ryb
Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?
© medianauka.pl, 2020-04-16, GAT-635658
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Fritz Terofal, Claus Militz - Ryby morskie, ISBN 83-7129-306-2, Świat Książki 1996
- Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik - Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980