Cierniczek

Cierniczek (Pungitius pungitius) to ryba z rodziny ciernikowatych, spotykana także w naszych wodach. Ciało cierniczka jest wąskie, szczególnie trzon ogonowy, smukłe, z szeregiem kolców na grzbiecie. Na brzuchu występują dwa kolce, które służą cierniczkowi do obrony. Na płetwie odbytowej także można znaleźć kolec. Z wierzchu ryba ta jest ciemna, boki są srebrzyste, szare, spód jasny. Brzuch i podgardle u samców w okresie rozrodu są czerwonawe.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Gatunek ten jest obecny w wodach Europy, Azji, Ameryki Północnej, wliczając Grenlandię. W Polce ryba ta występuje pospolicie w wodach na terenie całego kraju. Można ją spotkać w rzekach, strumieniach, a także wodach słonych.

Tryb życia i zachowanie

Ryba ta żyje 5 lat. Przebywa w małych stadkach.

Morfologia i anatomia

Dorasta do 9 cm długości ciała, zwykle jest jednak mniejszy - około 6 cm.

Pożywienie

Zjada plankton oraz larwy owadów, także ikrę i larwy innych gatunków ryb.

Rozmnażanie

Samiec pośród roślinności wodnej, podobnie jak ciernik, buduje gniazdo, do którego samica składa ikrę. Gniazdo to jest bardziej misterne niż u ciernika, jest też usytuowane w pewnej odległości od dna. Samiec opiekuje się ikrą i wylęgiem. Dojrzałość płciową uzyskuje w pierwszym roku życia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To pospolita u nas rybka. Nie jest objęta wymiarem ani okresem ochronnym.


Pokrewne gatunki ryb

ikonaCiernik
Gasterosteus aculeatus
ikonaPocierniec
Spinachia spinachia
Ciernikowate
Ciernikowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-07-12, GAT-4152


Polecamy w naszym sklepie

Ryby labiryntowe
Kubek wędkarza
kolorowe skarpetki ryby akwarium
Atlas ryb polskich. 140 gatunków
kolorowe skarpetki góra lodowa
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.