Cierniczek

Cierniczek (Pungitius pungitius) to ryba z rodziny ciernikowatych, spotykana także w naszych wodach. Ciało cierniczka jest wąskie, szczególnie trzon ogonowy, smukłe, z szeregiem kolców na grzbiecie. Na brzuchu występują dwa kolce, które służą cierniczkowi do obrony. Na płetwie odbytowej także można znaleźć kolec. Z wierzchu ryba ta jest ciemna, boki są srebrzyste, szare, spód jasny. Brzuch i podgardle u samców w okresie rozrodu są czerwonawe.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Gatunek ten jest obecny w wodach Europy, Azji, Ameryki Północnej, wliczając Grenlandię. W Polce ryba ta występuje pospolicie w wodach na terenie całego kraju. Można ją spotkać w rzekach, strumieniach, a także wodach słonych.

Środowisko

ryba słodkowodna

Tryb życia i zachowanie

Ryba ta żyje 5 lat. Przebywa w małych stadkach.

Morfologia i anatomia

Dorasta do 9 cm długości ciała, zwykle jest jednak mniejszy - około 6 cm.

Pożywienie

Zjada plankton oraz larwy owadów, także ikrę i larwy innych gatunków ryb.

Rozmnażanie

Samiec pośród roślinności wodnej, podobnie jak ciernik, buduje gniazdo, do którego samica składa ikrę. Gniazdo to jest bardziej misterne niż u ciernika, jest też usytuowane w pewnej odległości od dna. Samiec opiekuje się ikrą i wylęgiem. Dojrzałość płciową uzyskuje w pierwszym roku życia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To pospolita u nas rybka. Nie jest objęta wymiarem ani okresem ochronnym.


Pokrewne gatunki ryb

ikonaCiernik
Gasterosteus aculeatus
ikonaPocierniec
Spinachia spinachia
Ciernikowate
Ciernikowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Elektryczne ryby

Elektryczne ryby

Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-07-12, GAT-4152
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.