Ciernikowate

Ciernikowate (Gasterosteidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych występujących w strefie klimatu umiarkowanego. Zaliczamy do nich 7 gatunków w 5 rodzajach.

Wygląd

Są to niewielkie ryby. Ich płetwa grzbietowa przekształcona jest w kolce. Zwykle ich długość nie jest większa niż 8 cm. To ryby o wrzecionowatym ciele, smukłej sylwetce. Otwór gębowy jest mały. Ciało czasem jest pokryte kostnymi płytkami, może też być nagie. Na grzbiecie z tyłu znajduje się płetwa grzbietowa, przed którą występują kolce w liczbie od dwóch do siedemnastu. Po jednym kostnym promieniu zawierają płetwy odbytowe i piersiowe. Płetwy brzuszne również przekształcone są w kolce.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


CierniczekCierniczek PL

Pungitius pungitius

Cierniczek (Pungitius pungitius) to ryba z rodziny ciernikowatych, spotykana także w naszych wodach. Ciało cierniczka jest wąskie, szczególnie trzon ogonowy, smukłe, z szeregiem kolców na grzbiecie.


CiernikCiernik PL

Gasterosteus aculeatus

Ciernik, kat, kolka (Gasterosteus aculeatus) to gatunek ryby z rodziny ciernikowatych, tworzący wiele różnych form. Ryba ta nie ma łusek. Ciało pokrywają kostne płytki. Na grzbiecie znajdują się dwa lub trzy kolce kostne, które są ruchome.


PocierniecPocierniec PL

Spinachia spinachia

Pocierniec (Spinachia spinachia) to gatunek ryby, największej z rodziny ciernikowatych, która na grzbiecie, przed płetwą grzbietową ma 13-16 kolców. Zamieszkuje przybrzeżną strefę mórz na pośród wodorostów.

Inne gatunki

 • Apeltes quadracus
 • Culaea inconstans
 • Gasterosteus crenobiontus
 • Gasterosteus gymnurus
 • Gasterosteus islandicus
 • Gasterosteus wheatlandi
 • Pungitius bussei
 • Pungitius hellenicus
 • Pungitius laevis
 • Pungitius platygaster
 • Pungitius polyakovi
 • Pungitius sinensis
 • Pungitius stenurus
 • Pungitius tymensis

Występowanie i środowisko

Ciernikowate gatunki można spotkać w wodach słodkich północnej półkuli oraz w Oceanie Spokojnym i Atlantyku. W Polsce występują trzy gatunki ciernikowatych.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Cierniki mają przednią płetwę grzbietową przekształconą w kolce.

Rozmnażanie

Rytuał rozmnażania u ciernikowatych jest mocno wyspecjalizowany. W okresie tarła samce przybierają szatę godową, mają bardziej jaskrawe barwy. Samce budują gniazda z roślin, które zlepiają ze sobą wydzieliną produkowaną przez nerki. Do gniazda prowadzi jedno lub dwa wejścia. Samica w gnieździe składa jaja. Samce po złożeniu jaj przez samice pilnują gniazda, a także młodych.

Pożywienie

Ryby te wyjadają często ikrę innych gatunków.

Ochrona i zagrożenia

Ryby te często uważa się za rybi chwast, tępiony przez hodowców.

Ciekawostki

Brak danych.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Ciernik: Trwa okres rozrodu u ciernika.
          Pocierniec: Tarło odbywa pocierniec.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2015-11-28, RODZ-435Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.