Ciernikowate

Ciernikowate (Gasterosteidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych występujących w strefie klimatu umiarkowanego. Zaliczamy do nich 7 gatunków w 5 rodzajach.

Są to niewielkie ryby. Ich płetwa grzbietowa przekształcona jest w kolce. Zwykle ich długość nie jest większa niż 8 cm. To ryby o wrzecionowatym ciele, smukłej sylwetce. Otwór gębowy jest mały. Ciało czasem jest pokryte kostnymi płytkami, może też być nagie. Na grzbiecie z tyłu znajduje się płetwa grzbietowa, przed którą występują kolce w liczbie od dwóch do siedemnastu. Po jednym kostnym promieniu zawierają płetwy odbytowe i piersiowe. Płetwy brzuszne również przekształcone są w kolce.

Występowanie i środowisko

Ciernikowate gatunki można spotkać w wodach słodkich północnej półkuli oraz w Oceanie Spokojnym i Atlantyku. W Polsce występują trzy gatunki ciernikowatych.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Cierniki mają przednią płetwę grzbietową przekształconą w kolce.

Rozmnażanie

Rytuał rozmnażania u ciernikowatych jest mocno wyspecjalizowany. W okresie tarła samce przybierają szatę godową, mają bardziej jaskrawe barwy. Samce budują gniazda z roślin, które zlepiają ze sobą wydzieliną produkowaną przez nerki. Do gniazda prowadzi jedno lub dwa wejścia. Samica w gnieździe składa jaja. Samce po złożeniu jaj przez samice pilnują gniazda, a także młodych.

Pożywienie

Ryby te wyjadają często ikrę innych gatunków.

Ochrona i zagrożenia

Ryby te często uważa się za rybi chwast, tępiony przez hodowców.

Ciekawostki

Brak danych.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Trwa okres rozrodu u ciernika.
          Tarło odbywa pocierniec.




Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2015-11-28, RODZ-435



©® Media Nauka 2008-2023 r.