Ciernikowate

Ciernikowate (Gasterosteidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych występujących w strefie klimatu umiarkowanego. Zaliczamy do nich 7 gatunków w 5 rodzajach.

Są to niewielkie ryby. Ich płetwa grzbietowa przekształcona jest w kolce. Zwykle ich długość nie jest większa niż 8 cm. To ryby o wrzecionowatym ciele, smukłej sylwetce. Otwór gębowy jest mały. Ciało czasem jest pokryte kostnymi płytkami, może też być nagie. Na grzbiecie z tyłu znajduje się płetwa grzbietowa, przed którą występują kolce w liczbie od dwóch do siedemnastu. Po jednym kostnym promieniu zawierają płetwy odbytowe i piersiowe. Płetwy brzuszne również przekształcone są w kolce.

Występowanie i środowisko

Ciernikowate gatunki można spotkać w wodach słodkich północnej półkuli oraz w Oceanie Spokojnym i Atlantyku. W Polsce występują trzy gatunki ciernikowatych.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Cierniki mają przednią płetwę grzbietową przekształconą w kolce.

Rozmnażanie

Rytuał rozmnażania u ciernikowatych jest mocno wyspecjalizowany. W okresie tarła samce przybierają szatę godową, mają bardziej jaskrawe barwy. Samce budują gniazda z roślin, które zlepiają ze sobą wydzieliną produkowaną przez nerki. Do gniazda prowadzi jedno lub dwa wejścia. Samica w gnieździe składa jaja. Samce po złożeniu jaj przez samice pilnują gniazda, a także młodych.

Pożywienie

Ryby te wyjadają często ikrę innych gatunków.

Ochrona i zagrożenia

Ryby te często uważa się za rybi chwast, tępiony przez hodowców.

Ciekawostki

Brak danych.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Trwa okres rozrodu u ciernika.
          Tarło odbywa pocierniec.
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2015-11-28, RODZ-435Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.