Ciernik

Ciernik, kat, kolka (Gasterosteus aculeatus) to gatunek ryby z rodziny ciernikowatych, tworzący wiele różnych form. Ma wydłużone i wrzecionowate ciało, nieco spłaszczone bocznie. Trzon ogonowy jest dość wąski. Końcowo osadzony otwór gębowy jest mały. Ryba ta nie ma łusek. Ciało pokrywają kostne płytki. Na grzbiecie znajdują się dwa lub trzy kolce kostne, które są ruchome. Tuż za nimi ciągnie się płetwa grzbietowa. Płetwy brzuszne są przekształcone w kolce. Przed płetwą odbytową również występuje kolec. Ciało ciernika jest zmiennie ubarwione. Na ogół grzbiet i boki są szare lub oliwkowe. Często występuje marmurkowy wzór. Brzuch jest jasny. Znane są też formy albinotyczne. Samiec podczas tarła przyjmuje szatę godową. Staje się wówczas metalicznie zielony, a grzbiet niebieskawy. Podgardle oraz brzuch są wtedy czerwone. Oko zyskuje niebieską tęczówkę.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Ciernik występuje w zbiornikach wody słodkiej Europy, Ameryki Północnej, a także u wybrzeży tych kontynentów. W Polsce jest obecny w całym kraju poza terenami górskich. Występuje w rzekach, stawach, jeziorach, rowach melioracyjnych, zalewach w Bałtyku. Lubi wody płytkie o wolnym nurcie. Podczas tarła szuka terenów porośniętych wodną roślinnością.

Tryb życia i zachowanie

Poza okresem rozrodu tworzy liczne stada. Zwykle żyje 3 lata. Zdarza się, że dożywa 5-8 lat.

Pożywienie

To drapieżnik. Poluje na wodne bezkręgowce, skorupiaki, skąposzczety, larwy owadów, mięczaki i ikrę innych ryb.

Rozmnażanie

Rozród odbywa się od maja do sierpnia. Już wiosną stada się rozpadają i samce stają się bardzo agresywne. Wybierają miejsce na gniazdo i zaciekle go bronią przed rywalami. Samiec buduje gniazdo o wysokości około 4 cm. Gniazdo zbudowane jest z roślin i glonów, sklejonych substancją wytarzaną przez nerki tej ryby. Za pomocą tańca samiec wabi samicę, która w gnieździe składa od 40 do 100 jaj. Samica odpływa, a samiec zapładnia ikrę i pilnuje jej, wentyluje za pomocą płetwy ogonowej. Jedna samica składa jaja do różnych gniazd. Łącznie może być od 6 do 8 miotów. Po tygodniu wykluwają się małe cierniki. Gdy rybki wykształcają swoje własne kolce, co trwa około 2 tygodni, opuszczają terytorium ojca. Narybek grupuje się w duże stada. Dojrzałość płciową cierniki osiągają w drugim roku życia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To ryby odporne na zmiany w środowisku naturalnym. Nie podlegają ochronie.

Ciekawostki

To jedna z niewielu ryb krajowych, która opiekuje się potomstwem. Gatunek ten jest uważany za rybi chwast. Czasem ryba ta jest hodowana w akwariach. Inne polskie nazwy to: kat, kolka.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Trwa okres rozrodu u ciernika.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ryb

ikonaCierniczek
Pungitius pungitius
ikonaPocierniec
Spinachia spinachia
Ciernikowate
Ciernikowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2015-11-28, GAT-1011


Polecamy w naszym sklepie

kolorowe skarpetki ryby akwarium
Atlas ryb akwariowych - 150 gatunków
Montessori - Zwierzęta
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Kolorowe skarpetki Miasto
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.