Spis treści:
Czepiakowate
Czepiakowate (Atelidae) to rodzina ssaków naczelnych, do której zaliczamy około 28 gatunków (część z nich jest uznawana czasem jako podgatunki). Rodzinę tę wydzielono z płaksowatych.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Ateles paniscus
Czepiak czarny (Ateles paniscus) to gatunek małpy z rodziny czepiakowatych. Niektóre źródła zaliczają ten gatunek do specjalnie wyodrębnionej rodziny dla kilku gatunków - czepiakowatych (Atelidae).

Alouatta caraya
Wyjec czarny to jedna z największych amerykańskich małp, żyjąca w górnej strefie lasów deszczowych. Samce są ubarwione na czarno, samice oraz młode osobniki żółtawe lub brązowe.

Alouatta seniculus
Piękna małpa z rodziny czepiakowatych o jaskrawo-rudym ubarwieniu futra. Wydaje charakterystyczny odgłos wycia. Jest podobny do wyjca czarnego. Zamieszkuje środkową część Ameryki Południowej.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.



Inne gatunki
- wyjec niedźwiedzi (Alouatta arctoidea)
- wyjec rdzaworęki (Alouatta belzebul)
- wyjec wyspowy (Alouatta coibensis)
- wyjec nizinny (Alouatta discolor)
- wyjec brązowy (Alouatta guariba)
- wyjec nadrzeczny (Alouatta juara)
- wyjec gujański (Alouatta macconnelli)
- wyjec amazoński (Alouatta nigerrima)
- wyjec płaszczowy (Alouatta palliata)
- wyjec jukatański (Alouatta pigra)
- wyjec brazylijski (Alouatta puruensis)
- wyjec boliwijski (Alouatta sara)
- wyjec brzegowy (Alouatta ululata)
- czepiak czarci (Ateles belzebuth)
- czepiak czarnolicy (Ateles chamek)
- czepiak ciemny (Ateles fuscieps)
- czepiak czarnoręki (Ateles geoffroyi)
- czepiak brązowy (Ateles hybridus)
- czepiak białolicy (Ateles marginatus)
- muriki pajęczy (Brachyteles arachnoides)
- muriki północny (Brachyteles hypoxanthus)
- wełniak siwy (Lagothrix cana)
- wełnik żółtoogonowy (Lagothrix flavicauda)
- wełniak brunatny (Lagothrix lagotricha)
- wełniak kolumbijski (Lagothrix lugens)
Występowanie i środowisko
Ssaki te można spotkać w Ameryce Południowej i Środkowej.
Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)
Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?
© medianauka.pl, 2022-08-02, RODZ-1742