logoDiugonie

Diugonie (Dugongidae) to rodzina dużych ssaków morskich, która liczy dziś zaledwie 1 gatunek w 1 rodzaju.

Wygląd

To wodne ssaki o wrzecionowatym kształcie ciała. Płetwa ogonowa jest ustawiona poziomo, jest rozdwojona ku końcowi. Skóra jest szarawa z wierzchu i po bokach, cielista po stronie brzusznej. Małe otwory uszne są usytuowane na wysokości oczu.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


DiugońDiugoń

Dugong dugon

Diugoń to jedyny przedstawiciel rodziny diugoni z rzędu syren. Jest to ssak wodny, który ma wrzecionowaty kształt ciała, kończyny przednie przekształcone w płetwy, na końcu ciała płetwa ogonowa ustawiona poziomo, na końcu rozdwojona.

Inne gatunki

  • krowa morska (Hydrodamalis gigas †)

Występowanie i środowisko

Można je spotkać u wybrzeży Morza Czerwonego, wschodniej części Afryki, Cejlonu, wysp Zatoki Bengalskiej, w pobliżu Archipelagu Sundajskiego, Filipin i północnej Australii.

Tryb życia i zachowanie

To bardzo łagodne i towarzyskie zwierzęta.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 11 miesięcy. Samica rodzi zwykle tylko 1 młode. Samica jest bardzo opiekuńcza, często transportuje młode na grzbiecie.

Pożywienie

Zjadają wyłącznie wodne rośliny.

Ochrona i zagrożenia

Diugoń jest zagrożony wyginięciem. Krowa morska została wytrzebiona już w XVIII wieku. Na diugonie poluje się ze względu na bardzo smaczne mięso.

© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-137

Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki - forest animals
Zoologia ssaki
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Kubek zwierzęta świata
Kolorowe skarpetki Miasto
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.