Logo Media Nauka

FacebookDiugonie

Diugonie (Dugongidae) to rodzina dużych ssaków morskich, która liczy dziś zaledwie 1 gatunek w 1 rodzaju.

Wygląd

To wodne ssaki o wrzecionowatym kształcie ciała. Płetwa ogonowa jest ustawiona poziomo, jest rozdwojona ku końcowi. Skóra jest szarawa z wierzchu i po bokach, cielista po stronie brzusznej. Małe otwory uszne są usytuowane na wysokości oczu.

Gatunki

Wykaz gatunków.

DiugońDiugoń

Dugong dugon

Diugoń to jedyny przedstawiciel rodziny diugoni z rzędu syren. Jest to ssak wodny, który ma wrzecionowaty kształt ciała, kończyny przednie przekształcone w płetwy, na końcu ciała płetwa ogonowa ustawiona poziomo, na końcu rozdwojona.

Inne gatunki

  • Krowa morska (Hydrodamalis gigas †)

Występowanie i środowisko

Można je spotkać u wybrzeży Morza Czerwonego, wschodniej części Afryki, Cejlonu, wysp Zatoki Bengalskiej, w pobliżu Archipelagu Sundajskiego, Filipin i północnej Australii.

Tryb życia i zachowanie

To bardzo łagodne i towarzyskie zwierzęta.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 11 miesięcy. Samica rodzi zwykle tylko 1 młode. Samica jest bardzo opiekuńcza, często transportuje młode na grzbiecie.

Pożywienie

Zjadają wyłącznie wodne rośliny.

Ochrona i zagrożenia

Diugoń jest zagrożony wyginięciem. Krowa morska została wytrzebiona już w XVIII wieku. Na diugonie poluje się ze względu na bardzo smaczne mięso.
© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-137Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.