Dlaczego garnki są okrągłe?
Co sprawia, że widujemy w sprzedaży garnki o podstawie koła, a nie na przykład kwadratu? Może to zwykłe przyzwyczajenie i wygoda? Okazuje się, że powodów jest kilka.

Garnki i rondle mają kształt walca, czyli w jego podstawie jest koło. Dlaczego nie kwadrat? Klienci lubią różnorodność, a jakoś nie widać w sklepach innych garnków. Dlaczego?
Powodów jest kilka.
- Jeden z powodów to łatwość mycia. Trudniej byłoby myć garnki, w kątach których zbiera się brud.
- Inny powód jest taki, że w okrągłym rondlu łatwo miesza się jego zawartość.
- Okrągła podstawa garnka bardziej równomiernie rozprowadza ciepło, a to już poważny powód, który determinuje kształt garnka. Garnek przecież służy do gotowania.
- Kolejny powód jest mniej oczywisty i jest związany z matematyką! Okrągła pokrywka nie wpada tak łatwo do garnka. Pokrywka kwadratowa musi być znacznie większa. Dlaczego? W garnku o podstawie koła o średnicy 20 cm wystarczy pokrywka o takiej samej lub nieco większej średnicy. Gdy będziemy mieli garnek o podstawie kwadratu o boku 20 cm, to jego przekątna wynosi już 28,28 cm, a więc znacznie więcej niż w przypadku garnka okrągłego.
- Kolejny powód jest również związany z matematyką - chodzi o kombinatorykę. Okrągłą pokrywkę możemy położyć na garnku na nieskończenie wiele sposobów. Liczba ta w przypadku kwadratowej pokrywki wynosi tylko 4, a więc kwadratowa pokrywka nie jest tak wygodna jak w przypadku tradycyjnych pokrywek.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?

Piranie uchodzą za wyjątkowo krwiożercze ryby rodem z horrorów. Czy rzeczywiście piranie są na tyle niebezpieczne, by zagrozić człowiekowi?
Zobacz też
Kombinatoryka
Kombinatoryka. Pojęcia permutacji, kombinacji, wariacji są mylone ze sobą. W tabeli zestawione zostały podobieństwa i różnice między nimi.
Okrąg i koło
Okrąg o środku S i promieniu r jest to zbiór punktów płaszczyzny, których odległości od punktu S są równe liczbie dodatniej r.
© medianauka.pl, 2019-09-08, A-3666