logoDługoszpony

Długoszpony (Jacanidae) to rodzina ptaków z rzędu siewkowatych. Rodzina ta liczy dziś 8 gatunków w 6 rodzajach. W Polsce długoszpony nie występują.

Wygląd

Cechą charakterystyczną gatunków z tej rodziny są bardzo długie palce nóg. Palce mają długie pazury, a tylny pazur może być dłuższy od samego palca. Niektóre gatunki na czole mają blaszkę, zwykle barwną. Dziób jest prosty, niezbyt długi. Skrzydła są szerokie, silne, z kolcem. Ogon zwykle jest krótki. Kolor upierzenia na ogół rdzawy lub brązowy, czasem z żółtymi, białymi lub zielonymi elementami. Samica i samiec są tak samo ubarwieni. Samice mają większe rozmiary niż samce.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Długoszpon afrykańskiDługoszpon afrykański

Actophilornis africanus

Długoszpon afrykański (Actophilornis africanus) to gatunek ptaka z rodziny długoszponów. Ma bardzo długie szpony. Nogi niebieskawe. Dziób i wierzch głowy także. Upierzenie na głowie i szyi białe poza ciemnym paskiem biegnącym przez oko.


Długoszpon chińskiDługoszpon chiński

Hydrophasianus chirurgus

Długoszpon chiński zamieszkuje południową część Azji. Od innych długoszponów wyróżnia go dość długi ogon. Na zgięciu skrzydła znajduje się kolec. Upierzenie z wierzchu brązowe, spód, fragmenty szyi - żółte.

Inne gatunki

  • długoszpon madagaskarski (Actophilornis albinucha)
  • długoszpon koralowy (Irediparra gallinacea)
  • długoszpon krasnoczelny (Jacana jacana)
  • długoszpon żółtoczelny (Jacana spinosa)
  • długoszpon białobrewy (Metopidius indicus)
  • długoszpon mały (Microparra capensis)

Występowanie i środowisko

Zamieszkują tereny bagniste, wodne pokryte gęstą roślinnością w Afryce, Azji, Australii i Ameryce Środkowej oraz Południowej.

Tryb życia i zachowanie

Dzięki długim palcom mogą się przemieszczać po roślinach wodnych. Dobrze pływają i nurkują. Chowają się pod powierzchnię wody, wciągając się uczepione podwodnej roślinności. Nad powierzchnię wody wystaje wówczas jedynie dziób. Są to gatunki osiadłe lub wędrowne. Wydają skrzeczące odgłosy. Są to hałaśliwe ptaki. Nie są zbyt dobrymi lotnikami, choć czasem podejmują dalekie wędrówki.

Rozmnażanie

Gniazdują na roślinności pływającej po powierzchni wody. Samica znosi na ogół 4 jaja, czasem zanurzone w wodzie. Jaja są błyszczące, z ciemnymi plamkami lub kreskami i żyłkami. Wysiadywaniem i opieką nad pisklętami zajmuje się samiec lub samiec i samica. Pisklęta są zagniazdownikami. Okres inkubacji trwa 21-26 dni.

Pożywienie

Zjadają owady, ich larwy, mięczaki, małe rybki, nasiona.

Ochrona i zagrożenia

Ptaki te nie są zagrożone wymarciem.

Ciekawostki

Czasem jaja w gnieździe są zanurzone w wodzie.
© medianauka.pl, 2015-03-12, RODZ-274 

Które ptaki gniazdują najdalej?

Które ptaki gniazdują najdalej?

Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki urodzinowe
Kubek zwierzęta Bałtyku
Kolorowe skarpetki Miasto
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
kolorowe skarpetki góra lodowa
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.