logo
Długoszpony

Długoszpony (Jacanidae) to rodzina ptaków z rzędu siewkowatych. Rodzina ta liczy dziś 8 gatunków w 6 rodzajach. W Polsce długoszpony nie występują.

Wygląd

Cechą charakterystyczną gatunków z tej rodziny są bardzo długie palce nóg. Palce mają długie pazury, a tylny pazur może być dłuższy od samego palca. Niektóre gatunki na czole mają blaszkę, zwykle barwną. Dziób jest prosty, niezbyt długi. Skrzydła są szerokie, silne, z kolcem. Ogon zwykle jest krótki. Kolor upierzenia na ogół rdzawy lub brązowy, czasem z żółtymi, białymi lub zielonymi elementami. Samica i samiec są tak samo ubarwieni. Samice mają większe rozmiary niż samce.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Długoszpon afrykańskiDługoszpon afrykański

Actophilornis africanus

Długoszpon afrykański (Actophilornis africanus) to gatunek ptaka z rodziny długoszponów. Ma bardzo długie szpony. Nogi niebieskawe. Dziób i wierzch głowy także. Upierzenie na głowie i szyi białe poza ciemnym paskiem biegnącym przez oko.


Długoszpon chińskiDługoszpon chiński

Hydrophasianus chirurgus

Długoszpon chiński zamieszkuje południową część Azji. Od innych długoszponów wyróżnia go dość długi ogon. Na zgięciu skrzydła znajduje się kolec. Upierzenie z wierzchu brązowe, spód, fragmenty szyi - żółte.


Długoszpon koralowyDługoszpon koralowy

Irediparra gallinacea

Długoszpon koralowy (Irediparra gallinacea) to gatunek ptaka z rodziny długoszponów. Wierzch szaro-brązowy, ciemny, na głowie czarna czapeczka i czerwona płytka (na czole). Boki głowy, szyi żółto-białe.


Długoszpon krasnoczelnyDługoszpon krasnoczelny

Jacana jacana

Długoszpon krasnoczelny (Jacana jacana) to gatunek ptaka z rodziny długoszponów. Przy żółtym dziobie płaty czerwonej skóry. Głowa, szyja, kark i pierś czarne, reszta brązowa. Lotki żółto-zielonkawe, widoczne dopiero dobrze w locie.


Długoszpon żółtoczelnyDługoszpon żółtoczelny

Jacana spinosa

Długoszpon żółtoczelny (Jacana spinosa) to gatunek ptaka z rodziny długoszponów. Ma czarne upierzenie na głowie, szyi i piersi oraz karku i ogonie. Na czole charakterystyczna, żółta płytka.

Inne gatunki

  • długoszpon madagaskarski (Actophilornis albinucha)
  • długoszpon białobrewy (Metopidius indicus)
  • długoszpon mały (Microparra capensis)

Występowanie i środowisko

Zamieszkują tereny bagniste, wodne pokryte gęstą roślinnością w Afryce, Azji, Australii i Ameryce Środkowej oraz Południowej.

Tryb życia i zachowanie

Dzięki długim palcom mogą się przemieszczać po roślinach wodnych. Dobrze pływają i nurkują. Chowają się pod powierzchnię wody, wciągając się uczepione podwodnej roślinności. Nad powierzchnię wody wystaje wówczas jedynie dziób. Są to gatunki osiadłe lub wędrowne. Wydają skrzeczące odgłosy. Są to hałaśliwe ptaki. Nie są zbyt dobrymi lotnikami, choć czasem podejmują dalekie wędrówki.

Rozmnażanie

Gniazdują na roślinności pływającej po powierzchni wody. Samica znosi na ogół 4 jaja, czasem zanurzone w wodzie. Jaja są błyszczące, z ciemnymi plamkami lub kreskami i żyłkami. Wysiadywaniem i opieką nad pisklętami zajmuje się samiec lub samiec i samica. Pisklęta są zagniazdownikami. Okres inkubacji trwa 21-26 dni.

Pożywienie

Zjadają owady, ich larwy, mięczaki, małe rybki, nasiona.

Ochrona i zagrożenia

Ptaki te nie są zagrożone wymarciem.

Ciekawostki

Czasem jaja w gnieździe są zanurzone w wodzie.
© medianauka.pl, 2015-03-12, RODZ-274 

Które ptaki gniazdują najdalej?

Które ptaki gniazdują najdalej?

Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki - smart owl - sowa
kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Montessori - Zwierzęta
Kubek sowy
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.