Dorszowate

Dorszowate (Gadidae) to rodzina ryb z rzędu dorszokształtnych o dużym znaczeniu gospodarczym dla człowieka. Rodzina ta obejmuje prawdopodobnie około 23 gatunki

Wygląd

Ryby te zwykle mają na podbródku wąs lub wąsy czuciowe. Na grzbiecie znajdują się 1-3 płetwy grzbietowe. Ogon, tułów oraz fragmenty głowy pokryte są cykloidalnymi łuskami. Płetwy mają miękki szkielet.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


CzarniakCzarniak PL

Pollachius virens

Czarniak (Pollachius virens) to ryba morska z rodziny dorszowatych, krewniak rdzawca i witlinka. Ciało jest oliwkowe. Nazwa pochodzi od czarnej barwy wnętrza jamy gębowej. Na podbródku występuje niewielki wąsik.


Dorsz, wątłuszDorsz, wątłusz PL

Gadus morhua

Dorsz, wątłusz (Gadus morhua) to ryba z rodziny dorszowatych o ogromnym znaczeniu gospodarczym dla człowieka. Ciało jest wydłużone, głowa bardzo duża, pysk zaostrzony. Na grzbiecie znajdują się trzy płetwy.


Miętus pospolity, miętusMiętus pospolity, miętus PL

Lota lota

Miętus pospolity, miętus (Lota lota) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny dorszowatych, jedyny z tej rodziny, który żyje w wodach słodkich. Szczęka jest wyposażona w zęby.


Plamiak, łupaczPlamiak, łupacz PL

Melanogrammus aeglefinus

Plamiak, łupacz (Melanogrammus aeglefinus) to gatunek morskiej ryby z rodziny dorszowatych. Nad nasadą płetwy piersiowej znajduje się charakterystyczna, czarna plama. Ma trzy płetwy grzbietowe.


WitlinekWitlinek PL

Merlangius merlangus

Witlinek (Merlangius merlangus) to gatunek morskiej ryby z rodziny dorszowatych. Wierzch szarozielonkawy, oliwkowy, boki srebrzyste, połyskują złotem, spód biały.

Inne gatunki

  • Microgadus tomcod
  • Pollachius pollachius
  • Raniceps raninus
  • Trisopterus capelanus
  • Trisopterus esmarkii

Występowanie i środowisko

To ryby mórz i oceanów z jednym wyjątkiem. Miętus, którego zaliczmy do tej rodziny, żyje w wodach słodkich, także w Polsce. To ryby głównie półkuli północnej.

Tryb życia i zachowanie

Ryby te odbywają sezonowe wędrówki, związane ze zmianami temperatury wody, koniecznością rozmnażania się i dostępnością pożywienia.

Morfologia i anatomia

Budowa ciała jest charakterystyczna dla dorszokształtnych.

Rozmnażanie

Tarło na ogół przypada na koniec lata lub początek wiosny. To bardzo płodne ryby. Potrafią w ciągu roku złożyć kilka milionów jaj.

Pożywienie

Brak danych.

Ochrona i zagrożenia

Gatunki z tej rodziny na ogół nie są zagrożone wymarciem. Dorsz ma status VU w Czerwonej Księdze Zwierząt Zagrożonych.

Ciekawostki

Ryby tej rodziny mają ogromne znaczenie gospodarcze dla człowieka. To druga pod względem ilości poławianych osobników rodzina zaraz o śledziowatych. Mięso dorszowatych zawiera tylko 1% tłuszczu. Wątroba jest bogata w tłuszcz i witaminy A oraz D. Używa się jej do produkcji tranu.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Czarniak: Okres tarła u czarniaka.
   Dorsz, wątłusz: Trwa okres rozrodu dorsza (wątłusza).
          Dorsz, wątłusz: W tym okresie rozród u dorsza jest najbardziej intensywny.
         Dorsz, wątłusz: Trwa okres ochronny na połów dorsza.
         Miętus pospolity, miętus: Trwa okres rozrodczy miętusa pospolitego.
         Miętus pospolity, miętus: Trwa okres ochronny dla miętusa pospolitego.
          Miętus pospolity, miętus: Najlepszy okres na połów miętusa.
        Plamiak, łupacz: Okres tarła plamiaka.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Elektryczne ryby

Elektryczne ryby

Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2015-12-01, RODZ-442Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.