Logo Media Nauka

Dorszowate

Dorszowate (Gadidae) to rodzina ryb z rzędu dorszokształtnych o dużym znaczeniu gospodarczym dla człowieka. Rodzina ta obejmuje prawdopodobnie około 23 gatunki

Wygląd

Ryby te zwykle mają na podbródku wąs lub wąsy czuciowe. Na grzbiecie znajdują się 1-3 płetwy grzbietowe. Ogon, tułów oraz fragmenty głowy pokryte są cykloidalnymi łuskami. Płetwy mają miękki szkielet.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


CzarniakCzarniak PL

Pollachius virens

Czarniak (Pollachius virens) to ryba morska z rodziny dorszowatych, krewniak rdzawca i witlinka. Ciało jest oliwkowe. Nazwa pochodzi od czarnej barwy wnętrza jamy gębowej. Na podbródku występuje niewielki wąsik.


Dorsz, wątłuszDorsz, wątłusz PL

Gadus morhua

Dorsz, wątłusz (Gadus morhua) to ryba z rodziny dorszowatych o ogromnym znaczeniu gospodarczym dla człowieka. Ciało jest wydłużone, głowa bardzo duża, pysk zaostrzony. Na grzbiecie znajdują się trzy płetwy.


Miętus pospolity, miętusMiętus pospolity, miętus PL

Lota lota

Miętus pospolity, miętus (Lota lota) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny dorszowatych, jedyny z tej rodziny, który żyje w wodach słodkich. Szczęka jest wyposażona w zęby.


Plamiak, łupaczPlamiak, łupacz PL

Melanogrammus aeglefinus

Plamiak, łupacz (Melanogrammus aeglefinus) to gatunek morskiej ryby z rodziny dorszowatych. Nad nasadą płetwy piersiowej znajduje się charakterystyczna, czarna plama. Ma trzy płetwy grzbietowe.Zdjęcia - galeriaInne gatunki

  • Merlangius merlangus
  • Microgadus tomcod
  • Pollachius pollachius
  • Raniceps raninus
  • Trisopterus capelanus
  • Trisopterus esmarkii

Występowanie i środowisko

To ryby mórz i oceanów z jednym wyjątkiem. Miętus, którego zaliczmy do tej rodziny, żyje w wodach słodkich, także w Polsce. To ryby głównie półkuli północnej.

Tryb życia i zachowanie

Ryby te odbywają sezonowe wędrówki, związane ze zmianami temperatury wody, koniecznością rozmnażania się i dostępnością pożywienia.

Morfologia i anatomia

Budowa ciała jest charakterystyczna dla dorszokształtnych.

Rozmnażanie

Tarło na ogół przypada na koniec lata lub początek wiosny. To bardzo płodne ryby. Potrafią w ciągu roku złożyć kilka milionów jaj.

Pożywienie

Brak danych.

Ochrona i zagrożenia

Gatunki z tej rodziny na ogół nie są zagrożone wymarciem. Dorsz ma status VU w Czerwonej Księdze Zwierząt Zagrożonych.

Ciekawostki

Ryby tej rodziny mają ogromne znaczenie gospodarcze dla człowieka. To druga pod względem ilości poławianych osobników rodzina zaraz o śledziowatych. Mięso dorszowatych zawiera tylko 1% tłuszczu. Wątroba jest bogata w tłuszcz i witaminy A oraz D. Używa się jej do produkcji tranu.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Czarniak
        

Okres tarła u czarniaka.

ukryj/pokaż
Dorsz, wątłusz
   

Trwa okres rozrodu dorsza (wątłusza).

          

W tym okresie rozród u dorsza jest najbardziej intensywny.

         

Trwa okres ochronny na połów dorsza.

ukryj/pokaż
Miętus pospolity, miętus
         

Trwa okres rozrodczy miętusa pospolitego.

         

Trwa okres ochronny dla miętusa pospolitego.

ukryj/pokaż
Plamiak, łupacz
        

Okres tarła plamiaka.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2015-12-01, RODZ-442Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.