Miętus pospolity, miętus

Miętus pospolity, miętus (Lota lota) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny dorszowatych. Ciało jest walcowate, zwężające się w stronę płetwy ogonowej. W tej części ciało jest bocznie spłaszczone. Ma oliwkowy kolor z wierzchu, boki są jaśniejsze, spód biały. Zdobi go marmurkowy deseń. Łuska jest drobna, ukryta w skórze. Niewielka głowa jest wyposażona w małe oczy. Charakteryzuje ją wąs na podbródku. Szczęka jest wyposażona w zęby.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Miętus pospolity, miętus (Lota lota)

© PiLensPhoto - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Ryba ta jako jedyna z dorszowatych żyje w słodkich wodach, w rzekach. Żeruje na płyciznach w zimnym nurcie. Rzadko pojawia się w jeziorach, jeśli już, to w głębinach, gdzie nie dociera światło. Ryba ta występuje nielicznie. U nas można ją spotkać w wodach całej Polski, wliczając Zatokę Pucką, Pomorską i Zalew Szczeciński.

Środowisko

ryba słodkowodna

Informacje dla wędkarzy

Okres ochronny
tak
zobacz kalendarz
Wymiar ochronny
30 cm W Odrze od ujścia Warty
25 cm w pozostałych wodach;
Normy medalowe
Złoty medal: 60 cm, 2.5 kg
Srebrny medal: 55 cm, 2 kg
Brązowy medal: 45 cm, 1.5 kg
Rekord Polski
75 cm
4.06 kg
Preferowane metody wędkarskie
metoda gruntowa
Okres tarła i najlepszych połowów
zobacz kalendarz

Uwaga: szczegółowe zasady połowu, tj. okres ochronny, wymiar, a także limity połowu określają dzierżawcy danego zbiornika wodnego.

Tryb życia i zachowanie

Najlepszą temperaturą do żerowania dla miętusa jest 5-6 °C. To odróżnia pod tym kątem ten gatunek od większości innych naszych ryb. Prowadzi nocny tryb życia. Jest samotnikiem.

Pożywienie

Jest to drapieżnik, bardzo żarłoczny. Poluje na inne ryby. Przejawia także kanibalizm, nawet wobec osobników podobnej wielkości. Potrafi spustoszyć tarliska, zjadając ikrę innych ryb, w tym łososi.

Rozmnażanie

Tarło miętus odbywa w na ogół w styczniu. Okres godowy jest jednak rozciągnięty na grudzień-marzec. Samica może złożyć od 50 tysięcy do 3 milionów ziaren ikry.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Wymiar ochronny dla tego gatunku to 25 cm. Obowiązuje okres ochronny od 1 grudnia do końca lutego. Wymiar ochronny to 30 cm, w Odrze od ujścia Warty wymiar ochronny wynosi 25 cm.

Ciekawostki

Jest to jedyna ryba z rodziny dorszowatych, która żyje w słodkich wodach.

Miętus nie ma większego znaczenia gospodarczego, gdyż występuje rzadko, choć jego mięso jest smaczne, a wątroba uchodzi za specjał.

Podgatunki:
Lota lota leptura
Lota lota maculosaKalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Trwa okres rozrodczy miętusa pospolitego.
         Trwa okres ochronny dla miętusa pospolitego.
          Najlepszy okres na połów miętusa.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • PZW – Polski Związek Wędkarski, PZW https://www.pzw.org.pl

© medianauka.pl, 2016-02-19, GAT-1085
©® Media Nauka 2008-2023 r.