logo

Miętus pospolity, miętus

Miętus pospolity, miętus (Lota lota) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny dorszowatych. Ciało jest walcowate, zwężające się w stronę płetwy ogonowej. W tej części ciało jest bocznie spłaszczone. Ma oliwkowy kolor z wierzchu, boki są jaśniejsze, spód biały. Zdobi go marmurkowy deseń. Łuska jest drobna, ukryta w skórze. Niewielka głowa jest wyposażona w małe oczy. Charakteryzuje ją wąs na podbródku. Szczęka jest wyposażona w zęby.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Ryba ta jako jedyna z dorszowatych żyje w słodkich wodach, w rzekach. Żeruje na płyciznach w zimnym nurcie. Rzadko pojawia się w jeziorach, jeśli już, to w głębinach, gdzie nie dociera światło. Ryba ta występuje nielicznie. U nas można ją spotkać w wodach całej Polski, wliczając Zatokę Pucką, Pomorską i Zalew Szczeciński.

Tryb życia i zachowanie

Najlepszą temperaturą do żerowania dla miętusa jest 5-6 °C. To odróżnia pod tym kątem ten gatunek od większości innych naszych ryb. Prowadzi nocny tryb życia. Jest samotnikiem.

Pożywienie

Jest to drapieżnik, bardzo żarłoczny. Poluje na inne ryby. Przejawia także kanibalizm, nawet wobec osobników podobnej wielkości. Potrafi spustoszyć tarliska, zjadając ikrę innych ryb, w tym łososi.

Rozmnażanie

Tarło miętus odbywa w na ogół w styczniu. Okres godowy jest jednak rozciągnięty na grudzień-marzec. Samica może złożyć od 50 tysięcy do 3 milionów ziaren ikry.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Wymiar ochronny dla tego gatunku to 25 cm. Obowiązuje okres ochronny od 1 grudnia do końca lutego. Wymiar ochronny to 30 cm, w Odrze od ujścia Warty wymiar ochronny wynosi 25 cm.

Ciekawostki

Jest to jedyna ryba z rodziny dorszowatych, która żyje w słodkich wodach.

Miętus nie ma większego znaczenia gospodarczego, gdyż występuje rzadko, choć jego mięso jest smaczne, a wątroba uchodzi za specjał.© medianauka.pl, 2016-02-19, GAT-1085


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Trwa okres rozrodczy miętusa pospolitego.
         Trwa okres ochronny dla miętusa pospolitego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ryb

ikonaCzarniak
Pollachius virens
ikonaDorsz, wątłusz
Gadus morhua
ikonaPlamiak, łupacz
Melanogrammus aeglefinus
Dorszowate
Dorszowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Montessori - Zwierzęta
Kolorowe skarpetki Kostka
Mapa świata Puzzle
Kolorowe skarpetki wędkarza
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.