Logo Media Nauka

Dydelf północny, opos (Didelphis marsupialis)
© 8899 - Fotolia.com

Dydelf północny, opos

Dydelf północny, opos, oposum (Didelphis marsupialis) to ssak z rodziny dydelfowatych. Futro ma barwę zmienną od szarej przez rudą po białą. Futerko złożone z włosów długich, szczeciniastych i krótszych - wełnistych. Zwykle wzdłuż głowy biegną trzy ciemniejsze pasy.

Występowanie i środowisko

Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa, Ameryka Północna. Zamieszkuje środowisko leśne.

Tryb życia i zachowanie

Opos jest aktywnym w nocy samotnikiem. Buduje gniazda z liści, traw, patyków. Na północy obszaru występowania jest w zimie nieaktywny nawet przez kilka dni.

Pożywienie

Oposy są wszystkożerne.

Rozmnażanie

Samica ma torbę, w której rozwijają się młode. Rodzi się w jednym miocie 8-18 młodych. Ciąża trwa 12-13 dni, po której młode w torbie matki przyczepiają się do sutek i dalej się rozwijają przez 60-70 dni. Po wyjściu z torby przez miesiąc wędrują z matką przyczepione do jej futra.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Nie jest to gatunek zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Opos jest jedynym torbaczem, który żyje w Ameryce Północnej.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2013-01-01, GAT-235


Pokrewne gatunki ssaków

ikonaDydelf andyjski
Didelphis pernigra
ikonaDydelf wirginijski
Didelphis virginiana
Dydelfowate
Dydelfowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.