Logo Media Nauka

PL

Dzięcioł duży

Dzięcioł duży (Dendrocopos major) to nasz najbardziej pospolity dzięcioł. Ma czarno-białe upierzenie. Czerń występuje na skrzydłach i grzbiecie, czubku głowy, czarny jest wąs i pręga na szyi oraz ogon. Biały jest spód, część głowy. Na podogoniu znajduje się czerwony obszar. Na potylicy znajduje się również czerwona plama, ale tylko u samców. Czerwona czapeczka pojawia się także u młodych osobników. Język tego dzięcioła ma haczykowate zakończenie i wysuwa się na 4 cm za koniec dzioba.

Dzięcioł duży (Dendrocopos major)
© avs_lt - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Ptak ten występuje na dużej części Europy, w Azji oraz na niewielkim obszarze w północnej części Afryki. W Polsce dzięcioł ten jest szeroko rozpowszechniony i spotkać go można na terenie całego kraju. Preferuje najróżniejsze zadrzewienia, najczęściej lasy, ale także parki.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi osiadły tryb życia. Jest aktywny za dnia.

Lot jest typu falistego. Podczas lotu słychać odgłos trzepotania skrzydłami.

Pożywienie

Zjada owady i ich larwy. Owadów poszukuje w drzewie, kując otwory nawet na głębokość 10 cm. Dietę mięsną uzupełnia owocami i nasionami drzew iglastych. Zimą odwiedza karmniki. Latem zjada także jaja i pisklęta wróblowatych. Dzięcioł ten spija też soki drzew po wcześniejszym wykonaniu otworów lub całych obrączek w pniu.

Rozmnażanie

Jest monogamiczny, zwykle przez jeden sezon. Ptak ten wykuwa dziuple (obie płci) Samica składa zwykle w kwietniu 3-8 jaj. Wysiadywaniem i opieką nad potomstwem zajmuje się samiec i samica. Inkubacja trwa 10-13 dni. Młode przebywają w dziupli przez 3 tygodnie.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jest w Polsce chroniony.

Ciekawostki

Dzięcioł ten znosi szyszki do tak zwanej kuźni. Umieszcza szyszkę w szczelinie pnia i wydłubuje dziobem nasiona. Po pewnym czasie zmienia szyszkę na nową. Obecność stosu szyszek pod drzewem zdradza obecność tego ptaka w pobliżu.

Pytania

Co zagraża dzięciołowi dużemu?

Dzięcioł duży podlega u nas ścisłej ochronie, nie wymaga jednak czynnej ochrony w Polsce. Największym zagrożeniem jest eliminacja ze środowiska starych i naturalnych ekosystemów leśnych, starodrzewów.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-06-04, GAT-826

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Dzięcioł duży

Okres występowania w Polsce dzięcioła dużego.

           

Samica dzięcioła dużego składa w tym okresie jaja.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaPokrewne gatunki ptaków

ikonaDzięcioł białogrzbiety
Dendrocopos leucotos
ikonaDzięcioł białoszyi
Dendrocopos syriacus
ikonaDzięcioł czarny
Dryocopus martius
ikonaDzięcioł smugoszyi
Hylatomus pileatus
ikonaDzięcioł średni
Dendrocopos medius
ikonaDzięcioł trójpalczasty
Picoides tridactylus
ikonaDzięcioł zielony
Picus viridis
ikonaDzięciołek
Dendrocopos minor
ikonaDzięciur żołędziowy
Melanerpes formicivorus


Jak dzięcioły wytrzymują uderzenia dziobem w drzewo?

Jak dzięcioły wytrzymują uderzenia dziobem w drzewo?

Dlaczego dzięcioł nie dostaje wstrząsu mózgu podczas uderzeń w konar drzewa? Jak to się dzieje?Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.