logo

Dzięcioł duży

Dzięcioł duży (Dendrocopos major) to nasz najbardziej pospolity dzięcioł. Ma czarno-białe upierzenie. Czerń występuje na skrzydłach i grzbiecie, czubku głowy, czarny jest wąs i pręga na szyi oraz ogon. Biały jest spód, część głowy. Na podogoniu znajduje się czerwony obszar. Na potylicy znajduje się również czerwona plama, ale tylko u samców. Czerwona czapeczka pojawia się także u młodych osobników. Język tego dzięcioła ma haczykowate zakończenie i wysuwa się na 4 cm za koniec dzioba.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje na dużej części Europy, w Azji oraz na niewielkim obszarze w północnej części Afryki. W Polsce dzięcioł ten jest szeroko rozpowszechniony i spotkać go można na terenie całego kraju. Preferuje najróżniejsze zadrzewienia, najczęściej lasy, ale także parki.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi osiadły tryb życia. Jest aktywny za dnia.

Lot jest typu falistego. Podczas lotu słychać odgłos trzepotania skrzydłami.

Pożywienie

Zjada owady i ich larwy. Owadów poszukuje w drzewie, kując otwory nawet na głębokość 10 cm. Dietę mięsną uzupełnia owocami i nasionami drzew iglastych. Zimą odwiedza karmniki. Latem zjada także jaja i pisklęta wróblowatych. Dzięcioł ten spija też soki drzew po wcześniejszym wykonaniu otworów lub całych obrączek w pniu.

Rozmnażanie

Jest monogamiczny, zwykle przez jeden sezon. Ptak ten wykuwa dziuple (obie płci) Samica składa zwykle w kwietniu 3-8 jaj. Wysiadywaniem i opieką nad potomstwem zajmuje się samiec i samica. Inkubacja trwa 10-13 dni. Młode przebywają w dziupli przez 3 tygodnie.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jest w Polsce chroniony.

Ciekawostki

Dzięcioł ten znosi szyszki do tak zwanej kuźni. Umieszcza szyszkę w szczelinie pnia i wydłubuje dziobem nasiona. Po pewnym czasie zmienia szyszkę na nową. Obecność stosu szyszek pod drzewem zdradza obecność tego ptaka w pobliżu.

Pytania

Pytania

Co zagraża dzięciołowi dużemu?

Dzięcioł duży podlega u nas ścisłej ochronie, nie wymaga jednak czynnej ochrony w Polsce. Największym zagrożeniem jest eliminacja ze środowiska starych i naturalnych ekosystemów leśnych, starodrzewów.© medianauka.pl, 2015-06-04, GAT-826


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Okres występowania w Polsce dzięcioła dużego.
           Samica dzięcioła dużego składa w tym okresie jaja.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ptaków

ikonaDzięcioł białogrzbiety
Dendrocopos leucotos
ikonaDzięcioł białoszyi
Dendrocopos syriacus
ikonaDzięcioł średni
Dendrocopos medius
ikonaDzięciołek
Dendrocopos minor
Dzięciołowate
Dzięciołowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Jak dzięcioły wytrzymują uderzenia dziobem w drzewo?

Jak dzięcioły wytrzymują uderzenia dziobem w drzewo?

Dlaczego dzięcioł nie dostaje wstrząsu mózgu podczas uderzeń w konar drzewa? Jak to się dzieje?
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.