Błyszczka spiżówka

Błyszczka spiżówka (Diachrysia chrysitis) to gatunek motyla z rodziny sówkowatych, pięknie ubarwiony, z charakterystycznym garbem. To jeden z najpiękniejszych naszych motyli. Skrzydła wydają się być pokryte złotem, są także pokryte pięknym wzorem złożonym z nieregularnych plam o kolorze brązowym, brzegi skrzydeł są jasnobrązowe i nie mają połysku. Poza dużym garbem na części grzbietowej widać dwa małe garby. Głowa jest jasnobrązowa, oczy duże. Gąsienica jest zielona z białawą linią, która biegnie wzdłuż ciała.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Błyszczka spiżówka (Diachrysia chrysitis)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Motyl ten występuje dość często na terenie całego kraju. Można go spotkać na łąkach, polach, w ogrodach, na skrajach lasu.

Tryb życia i zachowanie

To motyl o nocnej aktywności. Czasem jednak także lata za dnia. Zimuje stadium gąsienicy. Dorosłe motyle wabi światło lamp.

Pożywienie

Roślinami żywicielkami są zielne rośliny takie jak pokrzywa, mniszek lekarski, babka. Dorosłe motyle przylatują do kwiatów.

Rozmnażanie

Przepoczwarzenie następuje w kokonie. W ciągu roku występują zwykle dwa pokolenia.

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

To jeden z najpiękniejszych krajowych motyli.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu pierwszego pokolenia błyszczki spiżówki.
         Okres lotu drugiego pokolenia błyszczki spiżówki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.28 / 63.24%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2015-09-30, GAT-978




©® Media Nauka 2008-2023 r.