Rolnica tasiemka - Medianauka.pl
Logo Media Nauka

Rolnica tasiemka (Noctua pronuba)
© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Rolnica tasiemka

Rolnica tasiemka (Noctua pronuba) to dość pospolity motyl z rodziny sówkowatych. Skrzydła pierwszej pary są brązowe z delikatnym rysunkiem. Kolor tych skrzydeł jest zmienną cechą, może być ciemnobrązowy lub nawet beżowy. Skrzydła drugiej pary (zazwyczaj niewidoczne podczas spoczynku) są pomarańczowe z czarną przepaską (tasiemką - stąd polska nazwa). Gąsienica ma jasnobrązowy lub zielonkawy kolor z dwoma rzędami wydłużonych czarno-białych plamek.

Występowanie i środowisko PL

To ćma dość pospolita w Polsce. Występuje na terenie całego kraju. Można ją spotkać na polach, ugorach, w ogrodach, w osiedlach ludzkich.

Tryb życia i zachowanie

To motyl o aktywności nocnej. Nawet gąsienica żeruje w nocy, na dzień zagrzebując się w ziemi. Zimuje gąsienica. Motyl przylatuje do światła.

Pożywienie

Gąsienica żeruje na mniszku lekarskim, babce zwyczajnej, gwiazdnicy pospolitej, a także innych roślinach, w tym uprawnych.

Rozmnażanie

Przepoczwarzenie następuje w ziemi.

Ochrona i zagrożenia

Motyl ten nie jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Jaskrawy kolor drugiej pary skrzydeł ma specjalną funkcję. Zwykle skrzydła podczas spoczynku są schowane pod skrzydłami o maskującym ubarwieniu. Zaatakowany motyl może nagle wysunąć drugą parę, próbując w ten sposób przestraszyć na chwilę napastnika i zyskać czas na ucieczkę.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-09-06, GAT-951


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Rolnica tasiemka: Okres lotu rolnicy tasiemki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki owadów

ikonaPyszałek orion
Moma alpium
ikonaWieczernica szczawiówka
Acronicta rumicis
ikona
Thysania agrippina
ikonaBłyszczka spiżówka
Diachrysia chrysitis
ikonaPolnica szachowniczka
Acontia trabealis
ikonaSzczerbówka ksieni
Scoliopteryx libatrix
ikonaWstęgówka jesionówka
Catocala fraxini
ikonaWstęgówka pąsówka
Catocala nupta
Sówkowate
Sówkowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.