Rolnica tasiemka

Rolnica tasiemka (Noctua pronuba) to dość pospolity motyl z rodziny sówkowatych. Skrzydła pierwszej pary są brązowe z delikatnym rysunkiem. Kolor tych skrzydeł jest zmienną cechą, może być ciemnobrązowy lub nawet beżowy. Skrzydła drugiej pary (zazwyczaj niewidoczne podczas spoczynku) są pomarańczowe z czarną przepaską (tasiemką - stąd polska nazwa). Gąsienica ma jasnobrązowy lub zielonkawy kolor z dwoma rzędami wydłużonych czarno-białych plamek.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Rolnica tasiemka (Noctua pronuba)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

To ćma dość pospolita w Polsce. Występuje na terenie całego kraju. Można ją spotkać na polach, ugorach, w ogrodach, w osiedlach ludzkich.

Tryb życia i zachowanie

To motyl o aktywności nocnej. Nawet gąsienica żeruje w nocy, na dzień zagrzebując się w ziemi. Zimuje gąsienica. Motyl przylatuje do światła.

Pożywienie

Gąsienica żeruje na mniszku lekarskim, babce zwyczajnej, gwiazdnicy pospolitej, a także innych roślinach, w tym uprawnych.

Rozmnażanie

Przepoczwarzenie następuje w ziemi.

Ochrona i zagrożenia

Motyl ten nie jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Jaskrawy kolor drugiej pary skrzydeł ma specjalną funkcję. Zwykle skrzydła podczas spoczynku są schowane pod skrzydłami o maskującym ubarwieniu. Zaatakowany motyl może nagle wysunąć drugą parę, próbując w ten sposób przestraszyć na chwilę napastnika i zyskać czas na ucieczkę.


Filmy


Walka Dawida z Goliatem.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Okres lotu rolnicy tasiemki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.28 / 63.24%
2024-01-22© medianauka.pl, 2015-09-06, GAT-951
©® Media Nauka 2008-2023 r.