Pyszałek orion

Pyszałek orion (Moma alpium) to gatunek motyla nocnego z rodziny sówkowatych. Skrzydła przednie mają zielonawy kolor z czarno-białymi plamami. Deseń upodabnia tę ćmę do porostów. Skrzydła drugiej pary mają szarą barwę. Gąsienica jest czarna z rudawo-białym wzorem. Długie szczecinki skupione w pęczkach.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Pyszałek orion (Moma alpium)

© Vaida – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Występuje na terenie całego kraju, głównie w lasach liściastych i mieszanych oraz parkach.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje poczwarka, nierzadko kilka razy. Ćma przylatuje nocą do źródła światła. To motyl o nocnej aktywności. Okres lotu trwa od maja do lipca.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 3-3,5 cm.

Pożywienie

Rośliny żywicielskie to: dąb, brzoza, grab.

Rozmnażanie

Wyprowadza tylko jedno pokolenie w ciągu roku.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu pyszałka oriona.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.23 / 63%
2024-01-22Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis – Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012

© medianauka.pl, 2020-06-24, GAT-1240
©® Media Nauka 2008-2023 r.