Kozioróg dębosz

Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo) to rzadki u nas i narażony na wymarcie chrząszcz z rodziny kózkowatych o dość dużych rozmiarach. Ma czarne ciało z jaśniejszymi końcówkami pokryw skrzydłowych. Przedplecze usiane bruzdami, przypominające nieco strukturę mózgu. Po bokach przedplecza widać po jednym kolcu. Samiec ma bardzo długie czułki, dłuższe od samego ciała. Samica ma czułki o długości ciała. Samica jest większa od samca.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo)

© M.R. Swadzba - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

To bardzo rzadki u nas gatunek. W Polsce występuje wyspowo, głównie na południu kraju. Preferuje nadrzeczne lasy i parki, w których rosną stare dęby.

Tryb życia i zachowanie

Za dnia chrząszcz ten chowa się w korytarzach wydrążonych przez postać larwalną. Na powierzchnię wychodzi wieczorem. Owad ten eksploruje stare dęby całe lata. Zaatakowany dąb nie umiera cały, może być jednak całkowicie podziurawiony wewnątrz.

Samce mogą latać tylko na odległość kilkuset metrów. Stąd migracja tych owadów jest powolna, a populacja wrażliwa na wymarcie.

Samce walczą o samice.

Dorosłe osobniki żyją 2-3 miesiące.

Pożywienie

Spija sok ze zranionych dębów. Larwy odżywiają się drewnem dębu.

Rozmnażanie

Samica nosi na sobie samca. Kopulacja jest krótka i powtarza się wiele razy. Samica składa w korze 2-3 jaja. Rozwój larwalny trwa od 3 do 5 lat. Larwy rozwijają się w mocnych, starych dębach. Drążą w nich korytarze. Larwy rozwijają się w pierwszym etapie w korze, później w łyku drzewa, na końcu w samym drewnie.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Gatunek ten jest narażony na wyginięcie. W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt ma status narażonego na wymarcie (VU). Jest to u nas gatunek chroniony.

Ciekawostki

Owada tego można zwabić, smarując pień dębu mocno posłodzonym winem lub dżemem.

Kózka ta może ugryźć człowieka. Jej szczęki są bardzo silne.

To drugi co do wielkości kózkowaty Europy.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres występowania imago kozioroga dębosza w Polsce.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Największy chrząszcz na świecie
Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-06-24, GAT-865




©® Media Nauka 2008-2023 r.