Mewa czarnogłowa

Mewa czarnogłowa (Ichthyaetus melanocephalus) to gatunek ptaka z rodziny mewowatych, podobna nieco do śmieszki. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. W szacie godowej głowa jest czarna, reszta biała, poza popielatym grzbietem i skrzydłami. Wokół oczu biała otoczka. Dziób i nogi są intensywnie czerwone. W szacie zimowej głowa jest szara lub wręcz biała. Osobniki młode są z wierzchu brązowoszare i pręgę na końcu ogona, dziób czarny i cieliste nogi. Szatę osobników dorosłych uzyskują w 3. roku życia.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Mewa czarnogłowa (Ichthyaetus melanocephalus)

© Vitaly Ilyasov - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Mewa czarnogłowa występuje w Europie oraz w Afryce nad brzegami mórz, a także w głębi lądu nad rożnymi zbiornikami wodnymi. W Polsce to rzadki ptak, zwiększający swoją liczebność. Występuje głównie nad zbiornikami wody słodkiej.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Nasze osobniki zimują w zachodniej Europie. U nas występuje od marca do listopada.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 34-36 cm, ciężar 250-380 g, a rozpiętość skrzydeł 95-105 cm.

Pożywienie

Poluje na ryby i bezkręgowce, w tym owady. Nie gardzi jajami ptaków, żabami i jaszczurkami.

Rozmnażanie

Gnieździ się w koloniach raz w roku, często z innymi mewami. Jaja są składane na początku maja w płytkim zagłębieniu w ziemi, czasem pośród roślinności. Jaja wysiaduje samiec i samica przez 23-25 dni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Gatunek ten u nas podlega ścisłej ochronie. Wydaje sie,. że gatunek kolonizuje nasz kraj.


Pokrewne gatunki ptaków


Które ptaki gniazdują najdalej?
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.73 / 69.1%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2019-01-18, GAT-2579




©® Media Nauka 2008-2023 r.