Perkozek (zwyczajny)

Perkozek (Tachybaptus ruficollis) to najmniejszy ptak z rodziny perkozów. Ma okrągłą sylwetkę. Upierzenie w szacie godowej ciemnobrązowe, od spodu jaśniejsze, pod kuprem jest białe. Po bokach głowy i na gardle znajduje się jaśniejsza, kasztanowata plama. Dziób u nasady ma żółtą plamę. Poza okresem godów upierzenie jest płowe.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Perkozek (zwyczajny) (Tachybaptus ruficollis)

© Erni - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje w Europie, Azji, Indonezji oraz Afryce. W Polsce zimuje na niezamarzających odcinkach rzek, miejskich stawach. W ciągu roku zasiedla nawet niewielkie zbiorniki wodne, najchętniej gęsto zarośnięte, z mulistym dnem.

Tryb życia i zachowanie

To samotnik. W okresie lęgów żyje w parach, czasem w małych grupach. W okresie lęgowym trudny w obserwacji. Chowa się w szuwarach. Ptak ten pływa w głębokim zanurzeniu. Do lotu wzbija się z rozbiegu po wodzie.

Pożywienie

Zjada owady i drobne bezkręgowce. Odżywia się też rybami, głównie w okresie zimowym.

Rozmnażanie

Jest monogamiczny i para łączy się ze sobą nawet na kilka sezonów. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Czasem pierwsze pokolenie bierze udział w karmieniu piskląt z drugiego pokolenia. Gniazdo z materiału roślinnego buduje samiec i samica na płytkiej wodzie. Samica składa od 2 do 7 jaj, wyjątkowo nawet 10. Okres inkubacji trwa 20-21 dni. Rodzice wożą pisklęta na swoich grzbietach. Po 6 tygodniach młode potrafią już latać.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce ptak ten jest objęty ścisłą ochroną.

Ciekawostki

To najmniejszy z perkozów.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Możliwość obserwacji perkozka w Polsce
        Okres składania jaj przez samicę perkozka w Polsce
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak najgłębiej nurkuje?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najgłębiej nurkuje?
Jaki ptak najszybciej pływa?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najszybciej pływa?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2015-05-06, GAT-791




©® Media Nauka 2008-2023 r.