Rekin wielorybi

Rekin wielorybi (Rhincodon typus), czasem nazywany żarłaczem wielorybim, to przedstawiciel rzędu rekinów dywanowych z rodziny Rhincodontidae. Jest to obecnie największa żyjąca ryba na świecie, która osiąga 16 metrów długości i ciężar 12 ton. Głowa jest masywna, płaska, z ogromną paszczą i bardzo małymi oczami. Ciało ma kolor szarawy, zielonkawy lub brązowawy z delikatnym prążkowaniem i cętkowaniem. Spód jest biały. Wzdłuż grzbietu biegną trzy wyraźne listwy, nazywane kilami.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Rekin wielorybi (Rhincodon typus)

© crisod - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Rekin wielorybi zamieszkuje wody przybrzeżne i oceaniczne do głębokości 130 metrów strefy tropikalnej i umiarkowanej Atlantyku, Oceanu Indyjskiego oraz Pacyfiku.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Pacyfik
Atlantyk
Ocean Indyjski

Tryb życia i zachowanie

Mimo że jest to rekin i to o masywnej budowie, jest zupełnie niegroźny. Pozwala się dotykać nurkom. Podrażniony może być niebezpieczny dla ludzi i łodzi.

Ryba ta bardzo wolno rośnie. Prowadzi wędrowny i pelagiczny tryb życia.

Pożywienie

Rekiny wielorybie odżywiają się planktonem oraz drobnymi rybami, które odfiltrowują z wody podczas powolnego przemieszania się.

Rozmnażanie

Prawdopodobnie zapłodnione jaja rozwijają się w ciele samicy.

Ochrona i zagrożenia EN

Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Dorosły rekin wielorybi potrafi w ciągu godziny odfiltrować 1,5 mln litrów wody.

Mięso tego rekina jest jadalne.


Pokrewne gatunki ryb

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-06-14, GAT-4073




©® Media Nauka 2008-2023 r.