Taszczyn pszczeli

Taszczyn pszczeli, wilk pszczeli (Philanthus triangulum) to gatunek błonkówki z rodziny grzebaczowatych. Ubarwienie ciała czarne z żółtymi pasami i plamami na odwłoku. Odnóża są również żółte poza brązowymi i czarnymi obszarami bliżej tułowia. Głowa z tyłu (za dużymi oczami złożonymi) ma jasnobrązowy kolor, a twarz jest jasna. Samica różni się od samca układem żółtych plam. Samica jest też większa od samca. Skrzydła są przezroczyste z żółtawym nalotem.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Taszczyn pszczeli (Philanthus triangulum)

© Henrik Larsson - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Błonkówka ta zasiedla Europę, Azję i północną część Afryki. To owad pospolity na terenie całej Polski.

Tryb życia i zachowanie

Taszczyn pszczeli jest aktywny za dnia, szczególnie w ciepłe, słoneczne dni. Zimuje postać larwy. Okres lotu taszczyna trwa od czerwca do września.

Morfologia i anatomia

Taszczyn pszczeli osiąga 12-18 mm długości ciała.

Pożywienie

Poluje na pszczoły miodne, ale nie stanowi wielkiego problemu w pszczelarstwie. Atakuje je na kwiatach. Paraliżuje je swoim jadem, po wbiciu żądła. Po sparaliżowaniu pszczoły samica przenosi jej ciało do norki, gdzie larwy pożerają ofiarę. Taszczyn zjada też nektar i pyłek kwiatowy. Przepoczwarzenie następuje wiosną.

Rozmnażanie

Samica w piaszczystym podłożu, zwykle w skarpie, buduje norkę, do której składa jaja. Nora ma kilka odnóg. W ciągu roku występuje 1 pokolenie, a jeżeli rok jest wyjątkowo ciepły, pojawiają się w ciągu roku dwa pokolenia.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Aby zaspokoić potrzeby swojego potomstwa samica musi dostarczyć do nory minimum 20 pszczół, co daje 2-3 sztuki na jedną larwę.

Taszczyn pszczeli ma też zwyczaj wyciskania z ofiary nektaru.

Tunel do gniazda może mieć 20-100 cm długości!



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres lotu taszczyna pszczelego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2018-08-27, GAT-1511




©® Media Nauka 2008-2023 r.