Hienowate

Hienowate (Hyaenidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 4 gatunki w 3 rodzajach.

Wygląd

Są to zwierzęta podobne do psów. Kończyny tylne są dłuższe niż przednie. Palce zakończone pazurami. Sierść dość sztywna, czasem na karku tworzy grzywę. Mają mocne uzębienie, za pomocą którego potrafią miażdżyć kości.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Hiena brunatnaHiena brunatna

Crocuta brunnea

Hiena brunatna to drapieżnik z rodziny hienowatych, nieco podobna do hieny pręgowanej, z tą różnicą, że pręgi występują tylko na kończynach. Hieny prowadzą nocny tryb życia. Dzień spędzają w ukryciu. Głos przypomina śmiech lub wycie wiatru.


Hiena cętkowana, hiena plamistaHiena cętkowana, hiena plamista

Crocuta crocuta

Hiena cętkowana (plamista) to drapieżnik z rodziny hienowatych. To największy jej przedstawiciel. Aktywna w nocy. W dzień kryje się w norach, jaskiniach, gęstwinie. Jest szybkim biegaczem. Jest bardzo hałaśliwa i agresywna.


Hiena pręgowanaHiena pręgowana

Hyaena hyaena

Hiena pręgowana, hiena pasiasta (Hyaena hyaena) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny hienowatych. Jest to ssak podobny nieco do psa. Ma dużą grzywę, sierść żółtawa, w ciemne pręgi na tułowiu, udach i szyi.

Inne gatunki

  • hiena jaskiniowa (Crocuta spelaea)

Występowanie i środowisko

Zamieszkują Afrykę i zachodnią część Azji. Zamieszkują otwarte tereny: stepy i sawanny.

Tryb życia i zachowanie

Hienowate to zwierzęta aktywne w nocy. Są odporne na głód i rany. Są wytrawnymi biegaczami. Odbywają dalekie wędrówki. Tworzą małe grupy do 30 osobników. Kryją się w norach, jaskiniach, pośród roślinności. Łatwo się oswajają.

Ich głos przypomina śmiech i wycie.

Morfologia i anatomia

Węch jest ich podstawowym zmysłem.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 90-110 dni. Samice rodzą od 1 do 6 młodych. Młode są ślepe i niedołężne.

Pożywienie

Podstawą ich pokarmu jest padlina. Zjadają też bezkręgowce. Kopyta, kości i rogi, które nie mogą być strawione zwierzę zwraca.

Ciekawostki

Hieny są najlepiej przystosowanymi ssakami do odżywiania się padliną.

© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-122

Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Miasto
kolorowe skarpetki góra lodowa
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Kolorowe skarpetki - forest animals
Leniwce Puzzle
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.