Logo Media Nauka
PL

Jeż wschodni

Jeż wschodni (Erinaceus roumanicus) to pospolity ssak pokryty charakterystycznymi kolcami o długości od 2 do 3 cm. Ubarwienie ciała jest szarobrunatne. Na jeże polują lisy, tchórze, borsuki, psy, puchacze. Jeże są chronione. Są bardzo pożyteczne. Bywa, że są trzymane w pomieszczeniach ludzkich.

Jeż wschodni (Erinaceus roumanicus)
© medianauka.pl

Występowanie i środowisko

Europa, Azja. Zamieszkuje skraje lasów, parki, ogrody, obszary porośnięte krzewami.

Tryb życia i zachowanie

Buduje gniazda z liści, trawy i mchu, do którego prowadzą dwa wejścia. Żeruje wieczorem i nocą. Zapada w sen zimowy, który trwa od października do kwietnia.

Pożywienie

Żywi się głównie owadami. W skład pokarmu wchodzą także: dżdżownice, ślimaki, płazy, gady, gniazdowe ssaki, owoce i grzyby.

Rozmnażanie

Ruja trwa od marca do sierpnia. Ciąża trwa 5-6 tygodni. W ciągu roku możliwe są dwa mioty. W jednym miocie samica może urodzić do 10 młodych, którymi się opiekuje około 40 dni. Dojrzałość płciową jeże osiągają w drugim kalendarzowym roku życia.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jeż w Polsce jest gatunkiem chronionym. Występuje dość pospolicie na terenie całego kraju. Co mu zagraża? Jeż lubi środowisko bogate w pokarm. Monokulturowe uprawy leśne (drzewa iglaste), sterylne ogrody, zmniejszanie się terenów rolniczych nie sprzyja jeżom. Jeże często też giną pod kołami pojazdów. Jeż jest gatunkiem synantropizującym się w dość szybkim tempie.

Ciekawostki

Jeże są odporne na jad żmii.

Zaatakowany jeż zwija się w kulkę. Kolce chronią wówczas całe jego ciało i trudno go wówczas zaatakować. Potrafi trwać w takiej pozycji przez długi okres czasu. Zdjęcie w galerii przedstawia jeża, który broni się w ten sposób przed napastnikiem.

Pytania

Co jedzą jeże w Polsce?

To zwierzęta owadożerne. Ich podstawą diety są więc owady. Jednak dietę taką uzupełniają drobnymi kręgowcami. Jeż je także dżdżownice, mięczaki, grzyby i owoce.

Czy jeż zasypia na zimę?

Tak. Jeż śpi od końca listopada do początku marca.

Jak wyglądają odchody jeża?

Są walcowate, o zaostrzonych końcach, lekko poskręcane. Mają ciemny kolor i kilka centymetrów długości.

Dlaczego jeż jest pożyteczny?

Jeże niszą szkodniki upraw ogrodów, gdyż owady, to ich główny składnik pokarmu. Zjada owady w różnych stadiach rozwoju. Jeżeli w naszym ogrodzie zagości jeż, to problem z owadami mamy rozwiązany. Jeż niszy także gryzonie i to bardzo skutecznie! Gdy jest mało pokarmy, z naszego ogródka znikną także ślimaki. Zatem jeż w ogrodzie jest bardzo pożądany.

Czy jeż poluje na myszy?

Raczej wyjada mioty młodych. Dorosłej myszy jeż raczej nie jest w stanie upolować. Dotyczy to różnych gatunków myszowatych, a więc także i nornic.

Czy jeż jest powolny?

Jeż potrafi być bardzo szybko biegać.

Ile kolców ma jeż?

Dorosły jeż ma około 7 tysięcy kolców.

Czym karmić jeża?

Odżywianie jeża powinno opierać się na pokarmie mięsnym. Jeżeli jednak nie ma dostępu do owadów w postaci pędraków, larw (głównie chrząszczy), albo osesków gryzoni lub ptaków, można podać jeżowi bardzo drobno pokrojone mięso, najlepiej wołowe lub z kurczaka, jaja ptasie, dżdżownice. Jeże także zjedzą owoce (rodzynki, jabłko) i orzechy. Mleko i chleb wywołują u jeży biegunkę. Nie lubią też ryb. Jeże zjedzą także karmę dla psów i kotów. Ponadto jeż potrzebuje dużo czystej wody. Jeża karmimy wieczorem. Resztki rano sprzątamy.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2009-06-11, GAT-13
Data aktualizacji artykułu: 2018-03-25Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
jeż
       

Trwa okres snu zimowego dla jeża

      

Okres rui jeża

           

Rodzą się pierwsze jeże

   

Trwa okres aktywności życiowej jeży

Pokaż tylko bieżące wydarzenia


© Media Nauka 2008-2018 r.