
Jeż zachodni, jeż europejski
Jeż zachodni, jeż europejski (Erinaceus europaeus) to gatunek owadożernego ssaka z rodziny jeżowatych. To nasz największy jeż. Z wierzchu ciało jeża pokryte jest kolcami. Ich ubarwienie jest żółtawe z ciemną przepaską mniej więcej w środku. Spód ciała jest żółty lub brązowy (u jeża wschodniego białawy).
Występowanie i środowisko PL
To gatunek europejski. W Polsce jeż zachodni zamieszkuje zachodnią cześć kraju. Nie stroni od zabudowań ludzkich, nawet miast. Jeż europejski został introdukowany w Nowej Zelandii.
Tryb życia i zachowanie
W razie zagrożenia jeż zachodni zwija się w kulkę. Jest aktywny o zmroku i w nocy. Od połowy października do kwietnia zapada w sen zimowy. Kryje się w norach, pod korzeniami, w stertach gałęzi. Zwierzę to żyje do 10 lat.
Morfologia i anatomia
Osiąga ciężar ciała 1400 g. Długość ciała wynosi 20-35 cm, w tym ogona - 4-5 cm.
Pożywienie
Poluje na owady, mięczaki, dżdżownice i drobne kręgowce, także wypija jaja ptaków. Rośliny zjada tylko w okresie braki innego pokarmu.
Rozmnażanie
Okres godowy trwa od maja do września. Jeż ten wyprowadza do 2 miotów w ciągu roku. Po ciąży trwającej 5-6 tygodni samica rodzi 3-8 młodych. Młode mają miękkie kolce, które dopiero po 5 tygodniach stają się twarde.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Gatunek ten znajduje się pod ochroną w Polsce.
Ciekawostki
Na ciele jeża zachodniego znajduje się około 7000 kolców!
Wbrew powszechnemu sądowi, jakoby jeż nosił jabłka, inne owoce, czy grzyby na swoich kolcach, tak nie jest. To wybitny mięsożerca.
Pytania
Czym się różni jeż wschodni od zachodniego?
Jeż zachodni jest większy i nigdy nie ma białego spodu.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2018-12-26, GAT-16129 Opis Trwa sen zimowy jeża zachodniego. Trwa okres rozrodu jeża zachodniego.Kalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ● ● ● ▸ ◂ ● ● ● ● ● ● ●