Logo Media Nauka

Kameleon pospolity

Kameleon pospolity (Chamaeleo chamaeleon) to gatunek jaszczurki z rodziny kameleonów. Ma relatywnie dużą, kanciastą głowę, ze specyficznym rogowym hełmem, większym u samców. Młode osobniki nie mają hełmu na głowie. Pysk ostro zakończony. Przez grzbiet biegnie grzebień. Ciało pokryte ziarnistymi łuskami. Ubarwienie zmienne, zależne od temperatury otoczenia, oświetlenia, barwy otoczenia. Jest zwykle zielonkawe z jaśniejszymi, często różowymi plamami. Poza tym skóra może się stać czerwonawa, ruda, brązowa, żółtozielona, szarobłękitna, z różnym rysunkiem, w różnych kolorach lub jest bez rysunku. Osobniki młode są żółte.

Kameleon pospolity (Chamaeleo chamaeleon)
© Ivan Kuzmin - stock.adobe.com

Występowanie i środowisko

Występuje w północnej części Afryki, Azji Mniejszej, a także na niewielkim obszarze Europy w Hiszpanii i na Krecie oraz Malcie. Można go spotkać na terenach z drzewami i krzewami, a także na półpustyniach i wydmach.

Tryb życia i zachowanie

Kameleon pospolity prowadzi nadrzewny tryb życia lub naziemny tryb życia (na obszarach ze skąpa roślinnością). W drugim przypadku kameleon chowa się w norach, wykopanych przez inne zwierzęta. Kameleon ma zwyczaj godzinami czatować w bezruchu na owady, które łowi za pomocą długiego i lepkiego języka, wysuwanego z ogromną prędkością z jamy gębowej w kierunku ofiary.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 30 cm, z czego około 15 cm to długość ogona.

Pożywienie

Poluje na owady i młode jaszczurki.

Rozmnażanie

Gody odbywają się w lecie. Samica składa w dołkach ziemi jaja w liczbie 20-40. Dołki przysypuje piaskiem lub liśćmi i patykami. Okres inkubacji trwa od 5 do 9 miesięcy, w zależności od panującej temperatury otoczenia.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

To jedyny gatunek kameleona w Europie.

Zdjęcia - galeria

terrarium

Hodowla - informacje dla hodowców

Informacje ogólne o gatunku: To bardzo trudny w hodowli gad, z uwagi na konieczność zachowania silnego nasłonecznienia i stałej temperatury otoczenia. Dla kameleona pospolitego temperatura 15 °C stanowi zagrożenie życia.

Rodzaj terrarium i wyposażenie: Wymaga dość przestronnego akwarium

Temperatura: 20-24 °C.

Wilgotność:

Pokarm: Żywe owady, w tym szarańczaki. Wodę jaszczurka zlizuje z liści i ścian terrarium.

Ograniczenia prawne:
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)


© medianauka.pl, 2019-04-20, GAT-1844


Pokrewne gatunki gadów

ikona
Brookesia therezieni
ikonaKameleon Fishera
Kinyongia fischeri
ikonaKameleon Jacksona
Chamaeleo jacksonii
ikonaKameleon jemeński
Chamaeleo calyptratus
ikonaKameleon krótkoogoniasty
Brookesia stumpffi
ikonaKameleon lamparci
Furcifer pardalis
ikonaKameleon uszasty
Chamaeleo dilepis
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.