Kameleon pospolity

Kameleon pospolity (Chamaeleo chamaeleon) to gatunek jaszczurki z rodziny kameleonów. Ma relatywnie dużą, kanciastą głowę, ze specyficznym rogowym hełmem, większym u samców. Młode osobniki nie mają hełmu na głowie. Pysk ostro zakończony. Przez grzbiet biegnie grzebień. Ciało pokryte ziarnistymi łuskami. Ubarwienie zmienne, zależne od temperatury otoczenia, oświetlenia, barwy otoczenia. Jest zwykle zielonkawe z jaśniejszymi, często różowymi plamami. Poza tym skóra może się stać czerwonawa, ruda, brązowa, żółtozielona, szarobłękitna, z różnym rysunkiem, w różnych kolorach lub jest bez rysunku. Osobniki młode są żółte.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Występuje w północnej części Afryki, Azji Mniejszej, a także na niewielkim obszarze Europy w Hiszpanii i na Krecie oraz Malcie. Można go spotkać na terenach z drzewami i krzewami, a także na półpustyniach i wydmach.

Tryb życia i zachowanie

Kameleon pospolity prowadzi nadrzewny tryb życia lub naziemny tryb życia (na obszarach ze skąpa roślinnością). W drugim przypadku kameleon chowa się w norach, wykopanych przez inne zwierzęta. Kameleon ma zwyczaj godzinami czatować w bezruchu na owady, które łowi za pomocą długiego i lepkiego języka, wysuwanego z ogromną prędkością z jamy gębowej w kierunku ofiary.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 30 cm, z czego około 15 cm to długość ogona.

Pożywienie

Poluje na owady i młode jaszczurki.

Rozmnażanie

Gody odbywają się w lecie. Samica składa w dołkach ziemi jaja w liczbie 20-40. Dołki przysypuje piaskiem lub liśćmi i patykami. Okres inkubacji trwa od 5 do 9 miesięcy, w zależności od panującej temperatury otoczenia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

To jedyny gatunek kameleona w Europie.


terrarium

Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku To bardzo trudny w hodowli gad, z uwagi na konieczność zachowania silnego nasłonecznienia i stałej temperatury otoczenia. Dla kameleona pospolitego temperatura 15 °C stanowi zagrożenie życia.
Rodzaj terrarium i wyposażenieWymaga dość przestronnego akwarium
Temperatura20-24 °C.
Wilgotność
PokarmŻywe owady, w tym szarańczaki. Wodę jaszczurka zlizuje z liści i ścian terrarium.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki gadów

ikona
Chamaeleo namaquensis
ikonaKameleon afrykański
Chamaeleo africanus
ikonaKameleon jemeński
Chamaeleo calyptratus
ikonaKameleon uszasty
Chamaeleo dilepis
Kameleony
Kameleony

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.


© medianauka.pl, 2019-04-20, GAT-1844
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.