Logo Media Nauka

Kanarek

Kanarek (Serinus canaria) to gatunek ptaka z rodziny ziarnojadów. Samiec jest szary z ciemnym kreskowaniem. Jego głowa jest szara z żółto-zielonymi policzkami. Lotki ciemne z żółtawymi brzegami. Spód ciała żółtozielony z ciemnymi kreskami. Podbrzusze jest białe. Samica ma jeszcze mniej intensywne kolory.

Występuje wiele odmian kanarka. Najbardziej popularne odmiany to: border, norwik, gloster, yorkshire, lizard. Kanarek domowy ma ubarwienie od czerwonego poprzez pomarańczowy do żółtego i białawego. Znane są też odmiany śpiewające: roller, kanarek wodnotokowy.

Kanarek (Serinus canaria)
Kanarek domowy © dule964 - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Preferuje nasłonecznione miejsca w lasach, parkach i ogrodach na Azorach, Maderze i wyspach Kanaryjskich. Został wprowadzony na Bermudy. To przodek kanarka domowego (Serinus canaria domesticus), widocznego tu na zdjęciu, tak chętnie trzymanego w domach całego świata.

Tryb życia i zachowanie

Kanarek prowadzi osiadły tryb życia. Dożywa 10 lat.

Morfologia i anatomia

Długość ciała kanarka wynosi 13 cm. Osiąga 14 g ciężaru ciała.

Pożywienie

Ptak ten Zjada pokarm roślinny. Młode karmi owadami.

Rozmnażanie

Gniazduje na drzewie. Gniazdo typu otwartego. Odbywa 2-4 razy lęgi w ciągu roku. Samica znosi zwykle 4 jasnoniebieskozielonych jaj z czarnymi plamkami i wysiaduje je przez dwa tygodnie. Młode są gotowe do opuszczenia gniazda po 18 dniach.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

To najbardziej popularny ptak hodowlany w klatkach na świecie.

Zdjęcia - galeria


Hodowla - informacje dla hodowców

Informacje ogólne o gatunku: to najbardziej popularny ptak hodowany w klatkach na świecie. Jest łatwy w hodowli, nie jest wymagający. Jest odporny na choroby. Para kanarków dostarcza ciekawych obserwacji.

Rodzaj klatki i wyposażenie: Klatka nie musi być duża. Im jednak jest większa, tym ptaki czują się w niej lepiej.

Inne warunki chowu: W jednej klatce nie trzymamy dwóch samców. Dobrze jest w klatce trzymać parkę. Samiec przebywający z partnerką śpiewa jedynie w okresie zalotów, natomiast bez niej śpiewa przez cały rok.

Pokarm: Podajemy mieszankę ziaren i zieleninę (sałatę, gwiazdnicę, szpinak, rzeżuchę, mniszek lekarski, marchew). Zieleninę podajemy rano i niewiele. Czasem podajemy pokarm jajeczny, lęgowy, sepię, kiełki ziaren, preparaty witaminowe. Wodę wymieniamy każdego dnia.

Rozmnażanie: Lęgi odbywają się w boksach lub klatkach lęgowych, także w wolierach. Parze kanarków trzeba zawiesić koszyczek lęgowy z filcem w środku. Niektórzy hodowcy podbierają jaja i zastępują je atrapami. Jaja są w takim przypadku przechowywane w pozycji pionowej w chłodnym miejscu pośród miękkiego materiału.

Ograniczenia prawne: Nie podlega obowiązkowi rejestrowania, a tym samym nie wymaga ponoszenia jakichkolwiek opłat.
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)


© medianauka.pl, 2016-10-16, GAT-3245


Pokrewne gatunki ptaków

ikonaCzeczotka
Carduelis flammea
ikonaCzeczotka tundrowa
Carduelis hornemanni
ikonaCzyż
Carduelis spinus
ikonaDziwonia
Erythrina erythrinus
ikonaDzwoniec
Carduelis chloris
ikonaGil
Pyrrhula pyrrhula
ikonaGrubodziób
Coccothraustes coccothraustes
ikonaJer
Fringilla montifringilla
ikonaKrzyżodziób sosnowy
Loxia pytyopsittacus
ikonaKrzyżodziób świerkowy
Loxia curvirostra
ikonaKulczyk
Serinus serinus
ikonaŁuskowiec
Pinicola enucleator
ikonaMakolągwa
Carduelis cannabina
ikonaOsetnik
Serinus citrinella
ikonaRzepołuch
Carduelis flavirostris
ikonaSzczygieł
Carduelis carduelis
ikonaZięba
Fringilla coelebs
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.