Kanarek

Kanarek (Serinus canaria) to gatunek ptaka z rodziny ziarnojadów. Samiec jest szary z ciemnym kreskowaniem. Jego głowa jest szara z żółto-zielonymi policzkami. Lotki ciemne z żółtawymi brzegami. Spód ciała żółtozielony z ciemnymi kreskami. Podbrzusze jest białe. Samica ma jeszcze mniej intensywne kolory.

Występuje wiele odmian kanarka. Najbardziej popularne odmiany to: border, norwik, gloster, yorkshire, lizard. Kanarek domowy ma ubarwienie od czerwonego poprzez pomarańczowy do żółtego i białawego. Znane są też odmiany śpiewające: roller, kanarek wodnotokowy.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Preferuje nasłonecznione miejsca w lasach, parkach i ogrodach na Azorach, Maderze i wyspach Kanaryjskich. Został wprowadzony na Bermudy. To przodek kanarka domowego (Serinus canaria domesticus), widocznego tu na zdjęciu, tak chętnie trzymanego w domach całego świata.

Tryb życia i zachowanie

Kanarek prowadzi osiadły tryb życia. Dożywa 10 lat.

Morfologia i anatomia

Długość ciała kanarka wynosi 13 cm. Osiąga 14 g ciężaru ciała.

Pożywienie

Ptak ten Zjada pokarm roślinny. Młode karmi owadami.

Rozmnażanie

Gniazduje na drzewie. Gniazdo typu otwartego. Odbywa 2-4 razy lęgi w ciągu roku. Samica znosi zwykle 4 jasnoniebieskozielonych jaj z czarnymi plamkami i wysiaduje je przez dwa tygodnie. Młode są gotowe do opuszczenia gniazda po 18 dniach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

To najbardziej popularny ptak hodowlany w klatkach na świecie.Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku to najbardziej popularny ptak hodowany w klatkach na świecie. Jest łatwy w hodowli, nie jest wymagający. Jest odporny na choroby. Para kanarków dostarcza ciekawych obserwacji.
Rodzaj klatki i wyposażenieKlatka nie musi być duża. Im jednak jest większa, tym ptaki czują się w niej lepiej.
Inne warunki chowu W jednej klatce nie trzymamy dwóch samców. Dobrze jest w klatce trzymać parkę. Samiec przebywający z partnerką śpiewa jedynie w okresie zalotów, natomiast bez niej śpiewa przez cały rok.
PokarmPodajemy mieszankę ziaren i zieleninę (sałatę, gwiazdnicę, szpinak, rzeżuchę, mniszek lekarski, marchew). Zieleninę podajemy rano i niewiele. Czasem podajemy pokarm jajeczny, lęgowy, sepię, kiełki ziaren, preparaty witaminowe. Wodę wymieniamy każdego dnia.
RozmnażanieLęgi odbywają się w boksach lub klatkach lęgowych, także w wolierach. Parze kanarków trzeba zawiesić koszyczek lęgowy z filcem w środku. Niektórzy hodowcy podbierają jaja i zastępują je atrapami. Jaja są w takim przypadku przechowywane w pozycji pionowej w chłodnym miejscu pośród miękkiego materiału.
Ograniczenia prawneNie podlega obowiązkowi rejestrowania, a tym samym nie wymaga ponoszenia jakichkolwiek opłat.
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki ptaków

ikonaKulczyk królewski
Serinus pusillus
ikonaKulczyk (zwyczajny)
Serinus serinus
Łuszczakowate
Łuszczakowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?

Ile jest ptaków na świecie?

Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?

Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?

Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?

To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2016-10-16, GAT-3245
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.