Kwadratnikowate

Kwadratnikowate (Tetragnathidae) to rodzina pająków, do której zaliczamy około 1000 gatunków, z czego w Polsce można spotkać tylko 15.

Wygląd

Są tu gatunki o silnie wydłużonym ciele, jak i o owalnym kształcie odwłoka. U samców szczękoczułki są wydatne, ząbkowane. Są też mniejsze od samic.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Sieciarz jaskiniowy
Sieciarz jaskiniowy
Sieciarz jaskiniowy PL

Meta menardi

Sieciarz jaskiniowy (Meta menardi) to gatunek pająka z rodziny kwadratnikowatych. To jeden z największych naszych pająków. Samiec i samica mają brązowe ubarwienie.

Występowanie i środowisko

Pająki z tej rodziny występują na terenie całego kraju.

Tryb życia i zachowanie

Wiele gatunków bytuje w pobliżu wody i tka sieci łowne.

Morfologia i anatomia

Rozmiary ciała bez odnóży: od 3 do 40 mm, a u krajowych gatunków: od 3 mm do 1,2 cm.

Rozmnażanie

Po kopulacji samica często zjada swojego partnera. Samica składa jaja do kokonu. Nie opiekuje się młodymi.

Pożywienie

Polują na owady.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis - Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012

Rozwój pająków

Rozwój pająków

Jakie strategie związane z rozwojem młodych występują u pająków? Czy przejawiają instynkt macierzyński? Czy karmią swoje młode?

Największe pająki w Polsce

Największe pająki w Polsce

Jakie pająki w Polsce są największe? Czy są groźne? Gdzie można je spotkać i jak często?

Tarantula

Tarantula

Tarantula to nazwa naprawdę dużego i najczęściej niebezpiecznego pająka. Gdzie go można spotkać?

Ile oczu ma pająk?

Ile oczu ma pająk?

Czy wszystkie pająki mają tyle samo oczu i ile ich mają? Czy wszystkie ich oczy są takie same? Jak widzi pająk?


© medianauka.pl, 2021-11-23, RODZ-1701Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.