Kwadratnikowate
Kwadratnikowate (Tetragnathidae) to rodzina pająków, do której zaliczamy około 1000 gatunków, z czego w Polsce można spotkać tylko 15.
Wygląd
Są tu gatunki o silnie wydłużonym ciele, jak i o owalnym kształcie odwłoka. U samców szczękoczułki są wydatne, ząbkowane. Są też mniejsze od samic.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Meta menardi
Sieciarz jaskiniowy (Meta menardi) to gatunek pająka z rodziny kwadratnikowatych. To jeden z największych naszych pająków. Samiec i samica mają brązowe ubarwienie.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.

Występowanie i środowisko
Pająki z tej rodziny występują na terenie całego kraju.
Tryb życia i zachowanie
Wiele gatunków bytuje w pobliżu wody i tka sieci łowne.
Morfologia i anatomia
Rozmiary ciała bez odnóży: od 3 do 40 mm, a u krajowych gatunków: od 3 mm do 1,2 cm.
Rozmnażanie
Po kopulacji samica często zjada swojego partnera. Samica składa jaja do kokonu. Nie opiekuje się młodymi.
Pożywienie
Polują na owady.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis - Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012
Rozwój pająków

Jakie strategie związane z rozwojem młodych występują u pająków? Czy przejawiają instynkt macierzyński? Czy karmią swoje młode?
Największe pająki w Polsce

Jakie pająki w Polsce są największe? Czy są groźne? Gdzie można je spotkać i jak często?
Tarantula

Tarantula to nazwa naprawdę dużego i najczęściej niebezpiecznego pająka. Gdzie go można spotkać?
Ile oczu ma pająk?

Czy wszystkie pająki mają tyle samo oczu i ile ich mają? Czy wszystkie ich oczy są takie same? Jak widzi pająk?
© medianauka.pl, 2021-11-23, RODZ-1701