
Makatka zwyczajna, makatka zbójnica
Makatka zwyczajna, makatka zbójnica (Anthidium manicatum) to gatunek błonkówki z rodziny pszczołowatych. Samiec jest większy od samicy. Ubarwienie czarne, a na odwłoku żółte pasiaste plamy biegnące od boków. Na brzuchu występuje biała szczoteczka. Na ostatnich pierścieniach odwłoka samców znajdują się kolce.
Występowanie i środowisko PL
Występuje w ogrodach, przy leśnych duktach, murawach kserotermicznych, żwirowniach.
Tryb życia i zachowanie
Okres lotu od końca czerwca do początku września. chętnie siada na roślinach z rodziny jasnotowatych. Samce walczą ze sobą o rewiry.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 11-18 mm.
Pożywienie
Zbiera pyłek kwiatowy.
Rozmnażanie
Samiec próbuje kopulować z samicą na kwiatach. Samica buduje z roślinnych włosków komorę lęgową w szczelinach rożnego rodzaju.
Ochrona i zagrożenia
Brak danych.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2019-04-04, GAT-15164 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ◂ ● ● ▸ Okres lotu makatki zwyczajnej.
Pokrewne gatunki owadów
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?