Manta, diabeł morski

Manta, diabeł morski (Manta birostris) to gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej należący do rodziny mantowatych, rzędu orleniokształtnych. Jest to największa płaszczka świata. Wierzch ciała ma kolor czerwonawy, oliwkowobrązowy lub czarny. Spód jest biały. Szerokość płaszczki jest dwa razy większa niż jej długość.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Manta, diabeł morski (Manta birostris)

© Andrea Izzotti - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Ryba ta występuje w strefie ciepłej Oceanu Spokojnego, Atlantyku i Indyjskiego.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Pacyfik
Atlantyk
Ocean Indyjski

Tryb życia i zachowanie

Diabeł morski bywa agresywny. Jest tak silny, że podrażniony może zniszczyć łódź. Jest to niezwykle silna ryba, jednocześnie pozostawiona w spokoju nie przejawia agresji.

Morfologia i anatomia

Charakterystyczną cechą tej płaszczki jest obecność płetw głowowych. Dorasta do 6,5-7 m szerokości ciała. Zdarzają się osobniki ważące ponad 1,5 tony.

Pożywienie

Diabeł morski poluje na małe ryby, przede wszystkim zaś na małże i krewetki.

Rozmnażanie

Manta jest jajożyworodna. Nowo narodzony diabeł morski może ważyć nawet 20 kg i mierzyć 1 metr szerokości. Młode przychodzą na świat podczas wyskakiwania samicy ponad powierzchnię wody.

Ochrona i zagrożenia EN

Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Manta jest jadalna, natomiast ze względu na rzadkość występowania nie ma znaczenia gospodarczego.

Ciekawostki

Jest to największa płaszczka świata.


Pokrewne gatunki ryb

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-07-14, GAT-4180




©® Media Nauka 2008-2023 r.