Logo Media Nauka

Facebook

Maskonur zwyczajny, maskonur (Fratercula arctica)
© Wolfgang Kruck - Fotolia.com

Maskonur zwyczajny, maskonur

Maskonur zwyczajny (Fratercula arctica) to przedstawiciel rodziny alk, pieknie ubarwiony. Samica i samiec są podobnie upierzone. W szacie godowej czarne są wierzch głowy, obroża na szyi, wierzch ciała. Białe są boki głowy, gardło i strona brzuszna. Charakterystyczny dla maskonura jest bocznie spłaszczony, szeroki i krótki dziób, ciemny u nasady z żółtą obwódką i pomarańczowy na końcu, z żółtymi pasami. Nogi są jasnopomarańczowe. Nad i pod okiem są małe niebieskie płytki. Poza okresem godowym dziób nie jest tak jaskrawy, a czerń szarzeje.

Występowanie i środowisko PL

Występuje w okolicy wybrzeży Ameryki Północnej, na Grenlandii, Islandii, Wyspach Owczych, na Spitsbergenie, Nowej Ziemi, Skandynawii, W Breatnii i Wielkiej Brytanii. Zamieszkuje płaskie lub skaliste morskie wybrzeża, wyspy pokryte glebą, gdzie można kopać nory. Poza lęgami przebywa na pełnym morzu. Kilka razy obserwowany w Polsce.

Tryb życia i zachowanie

Poluje na ryby, nurkując pod wodą. Pływa przy pomocy skrzydeł, nogami steruje. Koczuje.Dobrze i szybko lata, choć nie jest zwrotny podczas lotu, gdyż steruje w powietrzu nogami.

Pożywienie

Podstawę diety stanowią ryby. Dietę uzupełnia morskimi bezkręgowcami.

Rozmnażanie

Gniazduje w koloniach. Ptak ten kopie głębokie nory. Raz w roku samica składa jedno jajo. Pisklęta są półgniazdownikami. Po wykluciu się są pokryte puchem, jednak rodzice karmią je przez kilka tygodni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-03-17, GAT-732
Pokrewne gatunki ptaków

ikonaMaskonur pacyficzny
Fratercula corniculata
ikonaMaskonur złotoczuby
Fratercula cirrhata
Alki
Alki

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.