Mieczyk Hellera

Mieczyk Hellera (Xiphophorus hellerii) to niewielka rybka często hodowana w akwariach, należąca do rodziny piękniczkowatych, do rodzaju Xiphophorus (mieczyki, platy, platki). Ryba ta ma wiele odmian barwnych: czarne, czerwone (najbardziej powszechne w hodowlach) i inne. W naturze ryba ta jest szarozielona z czerwonymi i złotymi smugami. U samców dolna część płetwy ogonowej jest wydłużona w "miecz", bardzo charakterystyczny dla tego gatunku.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

To ryba wód słodkich i słonawych Ameryki Północnej i Środkowej.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi stadny tryb życia. Jest skoczna i ruchliwa.

Morfologia i anatomia

Płetwa odbytowa u samców jest przekształcona w narząd kopulacyjny. Długość ciała osiąga 7-9 cm. W hodowlach uzyskuje się samce o rozmiarach nawet do 16 cm.

Pożywienie

Jest to ryba wszystkożerna. Powszechny jest kanibalizm.

Rozmnażanie

Zapłodnienie jest wewnętrzne dzięki gonopodium (narząd kopulacyjny samców). Jest to gatunek jajożyworodny. Zapłodniona samica może kilka razy mieć młode. Jest to tak zwana ciąża wielokrotna. U samicy pojawia się plama ciążowa. Samica wydaje na świat zwykle kilkadziesiąt młodych. Występuje u tego gatunku zjawisko zmiany płci.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Raz zapłodniona samica może kilka razy wydawać na świat potomstwo. Zjawisko to nosi nazwę ciąży wielokrotnej. Może też nagle zmienić płeć!


akwarium

Hodowla - informacje dla akwarystów

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku To idealna ryba do ogólnych akwariów. Jest towarzyska i dość spokojna, aczkolwiek samce bywają dla siebie agresywne, szczególnie w małych zbiornikach. Jest odporna na niesprzyjające warunki, łatwa w hodowli.
Rodzaj akwarium i wyposażenie Dla 4-6 osobników akwarium o pojemności 100 litrów. Stosujemy silne oświetlenie, geste obsadzenie roślinami, rośliny pływające. Zachowujemy dużą przestrzeń do pływania. Konieczny wydajny filtr i podmiana raz w tygodniu 20-30% wody.
Inne warunki chowu Najlepiej trzymać jednego samce i kilka samic. Woda o twardości 12-20 °n. pH 7-8. Można stosować lekkie zasolenie wody (jedna łyżeczka niejodowanej soli na 20 l wody).
Temperatura22-26 °C.
PokarmTo wszystkożerna ryba, ale należy karmić ją dość często pokarmem roślinnym, w tym spiruliną i siekanymi liśćmi warzyw, suszonymi glonami. Nie należy przekarmiać ryb.
RozmnażanieCiąża trwa od 4 do 6 tygodni. Samicę w ciąży na kilka dni przekładamy do osobnego zbiornika o pojemności około 30 litrów z roślinnością wodną. Zaraz po porodzie samicę odławiamy, młode karmimy każdym pożywieniem.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki ryb

ikonaZmienniak plamisty, platka
Xiphophorus maculatus
Piękniczkowate
Piękniczkowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Czy ryby widzą dobrze w wodzie?

Czy ryby widzą dobrze w wodzie?

Podczas nurkowania w wodzie z otwartymi oczami obraz wydaje się być mocno zamazany, niewyraźny. Czy ryby też widzą źle w wodzie?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-08-29, GAT-4203
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.