Nadobnik włoski

Nadobnik włoski (Calliptamus italicus) to rzadki u nas szarańczak, wyjątkowo ciepłolubny. Jest szarobrązowy lub czerwonobrązowy z ciemnym rysunkiem. Wzdłuż przedplecza i skrzydeł biegnie jasna linia. Na skrzydłach widnieją ciemne plamy. Tylne odnóża mają czerwonawe golenie. Skrzydła sięgają kolan tylnych odnóży. Skrzydła drugiej pary są od nasady czerwone, a od połowy przeźroczyste. Samice są większe od samców.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

To owad występujący w południowej i środkowej części Europy oraz w Azji. W Polsce występuje rzadko. W zasadzie stała populacja występuje w okolicach Sandomierza. Preferuje ubogie w roślinność, bardzo suche obszary.

Tryb życia i zachowanie

To ciepłolubny szarańczak. Owad ten może tworzyć migrujące stada, podobnie jak to czyni szarańcza. Nadobnik wydaje dźwięki poprzez pocieranie o siebie żuwaczek. Jest to cykanie, słyszane zaledwie z odległości 0,5 m. Owad ten świetnie lata.

Pożywienie

Zjada rośliny, szczególnie bylice.

Rozmnażanie

Przed kopulacją samiec podchodzi samicę tyłem, intensywnie przy tym śpiewając. Nagle chwyta samicę przysadkami odwłokowymi i przystępuje do kopulacji. Rozwój larwalny trwa od maja do lipca. Występuje 5-6 stadium larwalnych. Samica składa jaja w ootekach do gleby (jest ich 20-50 w jednej ootece). Jedna samica może złożyć do 6 ootek. Jaja zimują.

Ochrona i zagrożenia

Niegdyś w Polsce był uważany za szkodnika. Dziś jest u nas zagrożony wymarciem (status "EN" w Polskiej Czerwonej Księdze). W Polsce jest to gatunek chroniony. Chronione są też stanowiska, na których występuje. W rejonie śródziemnomorskim jest to jeden z najbardziej pospolitych szarańczaków.

Ciekawostki

Brak danych.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres występowania postaci dorosłej nadobnika włoskiego.
         Trwa rozwój larwalny nadobnika włoskiego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów

ikona
Oedaleus decorus
ikona
Aiolopus strepens
ikona
Chorthippus montanus
ikonaKonik wąsacz
Chorthippus parallelus
ikonaNapierśnica ciemna
Arcyptera fusca
ikonaNapierśnik pospolity
Stethophyma grossum
ikonaNosal węgierski
Acrida ungarica
ikonaSiwoszek błękitny
Oedipoda caerulescens
ikonaSiwoszek czerwony
Oedipoda germanica
ikonaSzarańcza pustynna
Schistocerca gregaria
ikonaSzarańcza wędrowna
Locusta migratoria
Szarańczowate, szarańczaki
Szarańczowate, szarańczaki

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-08-20, GAT-929
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.