Szarańcza wędrowna

Szarańcza wędrowna (Locusta migratoria)

© hjschneider - Fotolia.com

Szarańcza wędrowna (Locusta migratoria) to gatunek owada z rzędu prostoskrzydłych, rodziny szarańczowatych, jeden z największych przedstawicieli tej rodziny w Europie. Ciało zwykle zielone, rzadziej brązowawe. Na skrzydłach znajdują się charakterystyczne ciemne plamki. Tylne golenie mają czerwony odcień. U tego gatunku występuje faza wędrowna. W fazie tej osobniki są brązowe, uda mają niebieski odcień, mają płaski klin na tarczce szyjnej, a skrzydła są dłuższe. Samice są nieco większe od samców.

Występowanie i środowisko PL

Występuje w południowej Europie (w okolicy Morza Śródziemnego) i południowo-zachodniej części Azji, Afryce, a nawet w Australii. Najczęściej jest to suchy, kamienny teren, czasem wilgotne, piaszczyste okolice. Rzadko spotykana w naszym kraju. Od lat pięćdziesiątych gatunek nie był obserwowany w Polsce.

Tryb życia i zachowanie

Gdy pokarmu na danym terenie jest dużo, tworzą się gromady tych owadów i całe stada, liczące nawet miliony osobników, migrują na duże odległości, nawet setek kilometrów.

Pożywienie

Owad ten odżywia się zielonymi częściami roślin.

Rozmnażanie

Przeobrażenie jest niezupełne.

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Niegdyś szarańcza ta pojawiała się masowo w Europie, czyniąc ogromne szkody w uprawach, nawet w Polsce. Od 100 lat nie było w Europie masowych pojawów tego owada. Masowe pojawy szarańczy wędrownej zwiastowały niegdyś klęskę głodu.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Okres lotu szarańczy wędrownej

Pokrewne gatunki owadów


Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2014-11-17, GAT-676




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.