Niestrzęp głogowiec

Niestrzęp głogowiec (Aporia crataegi)

© M.R. Swadzba - Fotolia.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (3).

Niestrzęp głogowiec (Aporia crataegi) to dość pospolity w Europie i Azji motyl z rodziny bielinkowatych o pięknych, białych skrzydłach z wyraźnym, czarnym żyłkowaniem. Samica jest trochę większa od samca. Ma też nieco grubszy odwłok. Czułki są długie, czarne. Czarne są też odnóża i oczy złożone.

Występowanie i środowisko PL

Motyl ten występuje w północnej części Afryki, w Europie oraz w Azji aż po Japonię. Gatunek ten nie występuje w Anglii. W Polsce występuje na terenie całego kraju. Pionowy zasięg występowania to 500-2000 m n.p.m. W Polsce motyl ten jest rzadko spotykany. Preferuje nasłonecznione tereny porośnięte krzewami, pola uprawne, sady.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje postać gąsienicy z zwiniętych liściach. Niepokojona gąsienica opuszcza się na nitce przędzy. Jest to motyl o dziennej aktywności.

Pożywienie

Roślinami żywicielkami są głóg i bardzo często liście drzew owocowych.

Rozmnażanie

W ciągu roku pojawia się jedno pokolenie. Samica składa jaja koloru jasnożółtego od spodu liści. Gąsienice początkowo żerują w oprzędzie. Po przezimowaniu gąsienice żerują pojedynczo. Przepoczwarzenie następuje po 2-5 tygodniach na źdźbłach traw. Okres rozwoju trwa 10 miesięcy, razem z zimowaniem.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

W dawnych czasach motyl ten był postrachem sadowników.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Obserwujemy postać dorosłą niestrzępa głogowca.
  Obserwujemy postać larwalną niestrzępa głogowca.

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.76 / 65.52%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2015-06-26, GAT-868




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.