Szlaczkoń sylwetnik

Szlaczkoń sylwetnik (Colias crocea)

© Child of nature – stock.adobe.com

Szlaczkoń sylwetnik (Colias crocea) to gatunek motyla z rodziny bielinkowatych o żółtych skrzydłach i o dość dużej zmienności ubarwienia. Zaznaczony jest silny dymorfizm płciowy. Samiec jest żółtopomarańczowy z wierzchu i ma czarne obrzeże skrzydeł. Na przednich skrzydłach występuje czarna plama. Na skrzydłach tylnej pary występuje pomarańczowa plama. Jest jaśniejszy od spodu. Samica ma białawe skrzydła lub żółtozielonkawe, a plamy są mniej intensywne. Można pomylić ten gatunek z rzadkimi u nas szlaczkoniem erate i szlaczkoniem szafrańcem. Gąsienica jest zielona, ma na boku białą linię z żółtymi i pomarańczowymi plamkami.

Występowanie i środowisko PL

Motyl ten występuje na terenie całego kraju z różną liczebnością, często występuje pospolicie. Jest obecny w północnej części Afryki, w Azji Mniejszej i prawie całej Europie. Preferuje otwarte tereny, czyli łąki, pastwiska, tereny ruderalne.

Tryb życia i zachowanie

Gatunek ten odbywa dalekie wędrówki. Wczesną wiosną pojawiają się u nas osobniki z południa Europy. Szlaczkoń sylwetnik nie jest w stanie przeżyć u nas zimy w żadnym stadium. Osobniki dorosłe odlatują z Polski przed zimą na południe. Okres lotu w Polsce trwa od maja do czerwca i od października do listopada. Ma szybki lot i nie jest łatwy w obserwacji.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi od 42 do 48 mm.

Pożywienie

Gąsienica żeruje na różnych roślinach bobowatych.

Rozmnażanie

Występują u nas 2, rzadko trzy pokolenia.

Ochrona i zagrożenia

Nie jest to gatunek zagrożony wymarciem.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres lotu szlaczkonia sylwetnika w Polsce.

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.8 / 65.71%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2016-10-02, GAT-1204




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.