Osa dachowa

Osa dachowa (Paravespula germanica) to błonkówka z rodziny osowatych, podobna do osy pospolitej, od której jest nieco większa. Osa dachowa ma na nadustku rysunek złożony z trzech czarnych kropek (bardzo rzadko z jednej) a skronie są żółte. Ciało czarne z żółtymi pasami i wzorami, pokryte włoskami.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Osa dachowa występuje w Europie, Azji i Afryce (północne obszary). U nas wszędzie jest pospolita. Występuje w lasach, ogrodach i na otwartych terenach. Gatunek introdukowano w Ameryce Północnej i Australii.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje tylko zapłodniona samica. Wszystkie inne osobniki giną. Okres lotu osobników dorosłych od kwietnia do października. Jeżeli owady te są niepokojone w pobliżu gniazda, stają się niezwykle agresywne.

Morfologia i anatomia

Robotnice osiągają długość ciała 11-14 mm, królowa dorasta do 18 mm.

Pożywienie

To drapieżnik polujący na inne owady, najczęściej pszczoły i mrówki. Zjada też dojrzałe owoce, sok z drzew, nektar kwiatowy i pyłek.

Rozmnażanie

Osa dachowa zakłada gniazda w ziemi, najczęściej w norach gryzoni, w budynkach, dziuplach. Gniazda os dachowych są szare. W jednym gnieździe może zamieszkać nawet 3000 os.

Ochrona i zagrożenia

To bardzo pospolita osa w Polsce.

Ciekawostki

Użądlenie osy dachowej jest mniej bolesne od użądlenia pszczoły miodnej. Jej jad może jednak wywołać silne reakcje alergiczne, prowadzące nawet do śmierci człowieka.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Okres lotu osy dachowej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów

ikonaKlecanka skandynawska
Polistes biglumis
ikonaBolica kolconoga
Odynerus spinipes
ikonaKlecanka polna
Polistes nimpha
ikonaOsa pospolita
Vespula vulgaris
ikonaOsa rudawa
Vespula rufa
ikonaOsa saksońska
Dolichovespula saxonica
ikonaOsa średnia
Dolichovespula media
Osowate
Osowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Gniazdo os

Gniazdo os

Gniazda os, w tym szerszeni, budowane są z delikatnego papieru. Ma białawy, szary lub żółtawy kolor. Osa produkuje ów papier z nadpróchniałego, przeżutego przez siebie drewna, mieszając go ze śliną.

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2018-08-30, GAT-1530
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.