Pediacus depressus

 (Pediacus depressus)

© Henrik Larsson - stock.adobe.com

Pediacus depressus to gatunek chrząszcza z rodziny zgniotkowatych. Ciało jest wyraźnie spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Ubarwienie jaskrawe, brunatnoczerwone.

Występowanie i środowisko PL

To jeden z czterech rodzimych zgniotkowatych. W Polsce chrząszczy bardzo rzadko spotykanych, znajdowanych zazwyczaj pod korą drzew liściastych. Zasięg tego chrząszcza rozciąga się od zachodniej, północnej i środkowej Europy po Bałkany i Rosję. W Polsce notowano go na Pobrzeżu Bałtyku, z okolic Górnego i Dolnego Śląska, Roztocza, Beskidu Zachodniego, Wyżyny Małopolskiej, Puszczy Białowieskiej, Niziny Mazowieckiej.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi skryty tryb życia.

Ochrona i zagrożenia

W Polsce gatunek ten nie jest objęty ochroną.

Pokrewne gatunki owadów


Największy chrząszcz na świecie
Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jan Tatur-Dytkowski – Pediacus depressus (HERBST, 1797) (Coleoptera: Cucujidae) w Warszawie z uwagami o jego biologii, ISSN (online) 2544-7882, WIADOMOŚCI ENTOMOLOGICZNE 2023 https://sparrow.up.poznan.pl/pte/we/2023/5A-Tatur-Dytkowski.pdf

© medianauka.pl, 2019-04-09, GAT-15926
Data aktualizacji artykułu: 2024-06-30




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.