logo

Zgniotek cynobrowy

Zgniotek cynobrowy (Cucujus cinnaberinus) to bardzo rzadko spotykany w Polsce chrząszcz z rodziny zgniotkowatych o pięknym, czerwonym ubarwieniu ciała z czarnymi odnóżami i żuwaczkami. Jest podobny do zgniotka szkarłatnego, jednak zgniotek cynobrowy ma całe czarne żuwaczki, zimniejszy odcień czerwieni i nieco inną budowę przedplecza. Pokrywy skrzydłowe są płaskie, całe ciało spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Głowa ma trójkątny kształt, mniejsze przedplecze ma owalny kształt. Czułki są paciorkowate.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

To rzadki w Polsce chrząszcz. Można go spotkać głęboko w puszczy, w martwym drewnie, najczęściej pod korą drzew takich jak osika, dąb, buk, wierzba, jesion i wiąz.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje postać larwalna przez dwie kolejne zimy.

Morfologia i anatomia

Długość ciała - 18 mm.

Pożywienie

Zgniotek cynobrowy żywi się martwą materią organiczną - zjada łyko, porażone przez grzyby, które umożliwiają trawienie celulozy. Zdarza się, że atakuje kózkowate i korniki.

Rozmnażanie

Samica wiosną składa jaja w zagłębienia kory. Rozwój trwa nawet 3 lata.

Ochrona i zagrożenia NT

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Owad ten znajduje się w Polsce pod ochroną.© medianauka.pl, 2018-07-30, GAT-15925
Pokrewne gatunki owadów

ikonaZgniotek szkarłatny
Cucujus haematodes
Zgniotkowate
Zgniotkowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?


Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki urodzinowe
Drewniany pojemnik z lupą do obserwacji owadów
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Kolorowe skarpetki Miasto
Kolorowe skarpetki - biedronki
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.