Logo Media Nauka

Facebook

Pełzacz leśny (Certhia familiaris)
© S.R.Miller - Fotolia.com

Pełzacz leśny

Pełzacz leśny (Certhia familiaris) to rodzimy, niewielki przedstawiciel pełzaczy. Jest mniejszy od wróbla. Wierzch ciała jest brązowawy, spód biały, kuper ma rdzawy kolor. Nad okiem występuje biała pręga. Dziób, zagięty w dół, jest nieco krótszy niż u pełzacza ogrodowego, a pazur na tylnym palcu jest u niego nieco dłuższy. Palce nóg są długie, z zakrzywionymi pazurkami. W ogonie ma zaostrzone sterówki ze sztywną stosiną, co ułatwia mu poruszanie się w górę pnia.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje na dużym obszarze Europy i Azji. W Polsce występuje na terenie całego kraju. Zasiedla wyłącznie lasy różnych typów, także te monokulturowe.

Tryb życia i zachowanie

Jest to gatunek osiadły i koczujący. W porze lęgów występują parami lub pojedynczo. Poza okresem rozrodczym tylko w nocy tworzy skupiska. Zimą towarzyszy innym wróblowym.

W poszukiwaniu pokarmu pełzacz leśny wspina się po pniu otaczając go po spiralnym torze ku górze. Gdy ptak osiągnie odpowiednią wysokość, zlatuje niżej i zaczyna wędrówkę od nowa.

Pożywienie

Podstawą diety są owady i pajęczaki znajdowane na pniu drzew. Rzadziej zjada porosty i małe nasiona.

Rozmnażanie

Pełzacz leśny jest monogamiczny. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Gniazdo zakłada w pęknięciach pnia, szczelinach drzew, rzadziej w skrzynkach lęgowych o specjalnej konstrukcji. Samica składa od końca marca do czerwca od 3 do 7 jaj. Wysiaduje je przez 13-15 dni. Pisklęta przebywają w gnieździe przez 13-18 dni. Karmią je oboje rodzice.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Gatunek ten podlega w Polsce ochronie ścisłej.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-04-04, GAT-748


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Możliwość obserwacji pełzacza lesnego w Polsce
        Okres składania jaj przez samicę pełzacza leśnego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ptaków

ikonaPełzacz amerykański
Certhia americana
ikonaPełzacz ogrodowy
Certhia brachydactyla
Pełzacze
Pełzacze

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Paw Puzzle
Kubek sowy
Kubek zwierzęta Bałtyku
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Kolorowe skarpetki Miasto
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.