Logo Media Nauka

Facebook

Pełzacz ogrodowy (Certhia brachydactyla)
© Omika - Fotolia.com

Pełzacz ogrodowy

Pełzacz ogrodowy (Certhia brachydactyla) to niewielki ptak z długim, lekko zakrzywionym dziobem. Ma dość długi ogon. Kolorystyka upierzenia jest szarobrunatna, z jasnymi plamkami. Spód jest biały. Na skrzydłach występuje ciemne kreskowanie. Jest bardzo podobny do pełzacza leśnego. Pełzacz ogrodowy ma dłuższy dziób, nieco inny rysunek na skrzydle, odzywa się też innym głosem.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje głównie w Europie, na niewielkim obszarze w północnej części Afryki. W Polsce poza terenami wschodnimi występuje średnio licznie. Można go spotkać w lasach liściastych i mieszanych, parkach, większych zadrzewieniach.

Tryb życia i zachowanie

Ptak ten nie podejmuje wędrówek. Niestety nie jest odporny na mróz, stąd mroźne zimy powodują duże straty w populacji tego gatunku. W nocy ptaki te przebywają w grupie, ogrzewając się nawzajem. Za dnia ptak ten widywany jest pojedynczo. Ma zwyczaj obskakiwać pień po spiralnej ścieżce ku górze.

Pożywienie

Pełzacz ogrodowy poluje na owady w ich różnych stadiach rozwoju. Pożywienia szuka pośród kory drzew. Zimą zjada także nasiona i fragmenty mchu.

Rozmnażanie

W ciągu roku wyprowadza dwa lęgi. Gniazdo buduje pod korą odchodzącą od pnia drzewa, czasem w szczelinach oraz dziuplach, a także w stosach drewna. Samica składa od 7 do 11 jaj, które sama wysiaduje przez 13-14 dni. Samiec bierze udział w karmieniu piskląt. Lotność młode uzyskują po 17-18 dniach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ochronie ścisłej.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-06-10, GAT-835


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Okres występowania w Polsce pełzacza ogrodowego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ptaków

ikonaPełzacz amerykański
Certhia americana
ikonaPełzacz leśny
Certhia familiaris
Pełzacze
Pełzacze

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.