Pełzacz ogrodowy

Pełzacz ogrodowy (Certhia brachydactyla) to niewielki ptak z długim, lekko zakrzywionym dziobem. Ma dość długi ogon. Kolorystyka upierzenia jest szarobrunatna, z jasnymi plamkami. Spód jest biały. Na skrzydłach występuje ciemne kreskowanie. Jest bardzo podobny do pełzacza leśnego. Pełzacz ogrodowy ma dłuższy dziób, nieco inny rysunek na skrzydle, odzywa się też innym głosem.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje głównie w Europie, na niewielkim obszarze w północnej części Afryki. W Polsce poza terenami wschodnimi występuje średnio licznie. Można go spotkać w lasach liściastych i mieszanych, parkach, większych zadrzewieniach.

Tryb życia i zachowanie

Ptak ten nie podejmuje wędrówek. Niestety nie jest odporny na mróz, stąd mroźne zimy powodują duże straty w populacji tego gatunku. W nocy ptaki te przebywają w grupie, ogrzewając się nawzajem. Za dnia ptak ten widywany jest pojedynczo. Ma zwyczaj obskakiwać pień po spiralnej ścieżce ku górze.

Pożywienie

Pełzacz ogrodowy poluje na owady w ich różnych stadiach rozwoju. Pożywienia szuka pośród kory drzew. Zimą zjada także nasiona i fragmenty mchu.

Rozmnażanie

W ciągu roku wyprowadza dwa lęgi. Gniazdo buduje pod korą odchodzącą od pnia drzewa, czasem w szczelinach oraz dziuplach, a także w stosach drewna. Samica składa od 7 do 11 jaj, które sama wysiaduje przez 13-14 dni. Samiec bierze udział w karmieniu piskląt. Lotność młode uzyskują po 17-18 dniach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ochronie ścisłej.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Okres występowania w Polsce pełzacza ogrodowego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków

ikonaPełzacz amerykański
Certhia americana
ikonaPełzacz leśny
Certhia familiaris
Pełzacze
Pełzacze

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?

Ile jest ptaków na świecie?

Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2015-06-10, GAT-835
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.