Logo Media Nauka

PL

Plujka burczało

Plujka burczało (Calliphora vomitoria) to gatunek muchówki z rodziny plujkowatych. Głowa otoczona szczecinkami. Na przedtułowiu widać cztery podłużne pasy. Odwłok ma niebieskawą barwę z połyskiem. Plujka ta jest mniej kolorowa od plujki pospolitej.

Plujka burczało (Calliphora vomitoria)
© butterfly-photos.org - stock.adobe.com

Występowanie i środowisko

Występuje na całym świecie. Najłatwiej plujki spotkać przy mięsie, a więc w masarni, naszych domach. Gdy plujka burczało dostanie się na przykład do kuchni lata, odbijając się różne przedmioty.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 7-13 mm.

Pożywienie

Larwy żywią się mięsem, także padliną.

Rozmnażanie

Samica w locie składa około dwustu jaj, z czego wywodzi się nazwa gatunkowa (samica jakby pluła jajami na mięso). Z jaj wykluwają się czerwie już w czasie kilkunastu godzin! Przez 10 dni rozwijają się, by w ciągu następnych 2 dni przepoczwarzyć się w imago.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Rozwój larw tej plujki pozwala oszacować godzinę zgonu.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2019-04-11, GAT-1656


Pokrewne gatunki owadów

ikonaPadlinówka cesarska
Lucilia caesar
ikonaPlujka pospolita
Calliphora vicina
ikonaSkórnica
Lucilia sericata


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.