
Plujka pospolita
Plujka pospolita (Calliphora vicina) to dość często spotykany w Polsce przedstawiciel plujkowatych o krępej budowie ciała, niebieskawym kolorze ciała. Skrzydła są błoniaste, przeźroczyste. Na głowie znajdują się duże, czerwonawe oczy złożone.
Występowanie i środowisko PL
Mucha ta występuje na terenie całego kraju, najczęściej w pobliżu ludzkich osiedli, szczególnie terenów rolniczych.
Tryb życia i zachowanie
To owad o dziennej aktywności.
Pożywienie
Larwy żywią się padliną i odchodami. Postać dorosła zjada nektar i pyłek kwiatów.
Rozmnażanie
Samica tej muchy składa nawet 3000 jaj. Samica składa jaja w zwartych stertach. Jaja składane są na mięsie, padlinie lub w odchodach. Larwy, zwane czerwiami, rozwijają się w ciągu zaledwie kilku dni. Poczwarka nosi nazwę bobówki.
Ochrona i zagrożenia
Nie jest to owad chroniony. Nie grozi mu wymarcie. Odpowiada za przenoszenie wielu groźnych chorób bakteryjnych, wirusowych i pasożytniczych.
Ciekawostki
Larwy tego gatunku mogą rozwijać się w otwartych ranach.
Owad ten jest wykorzystywany w medycynie sądowej. Czas zgonu można oszacować na podstawie stadium rozwoju larw i gatunku larw much, jakie zaczynają się rozwijać w zwłokach.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2015-06-26, GAT-869 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ● ● ● ● ● ● ● ● ● Okres lotu plujki pospolitej.
Pokrewne gatunki owadów
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?