logo

Pójdźka

Pójdźka (Athene noctua) to bardzo nieliczny lęgowy ptak w naszym kraju. Sowa ta ma dość niewielkie rozmiary, okrągłą sylwetkę. Kolorystyka utrzymana jest w brązach z jasnymi, owalnymi plamkami, które na głowie są bardzo drobne. Spód jest jasny, grubo kreskowany na brązowo. Nad okiem z żółtą tęczówką biegnie jasna brew.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Sowa ta występuje w Europie, Azji oraz w Afryce. Jest bardziej liczna w krajach śródziemnomorskich. W Polsce jest obecna na terenie całego kraju, najliczniej występuje w centrum i na południowym wschodzie. Preferuje tereny rolnicze, najchętniej ze skupiskami drzew, a także skraje miast i wsi.

Tryb życia i zachowanie

Jest to ptak osiadły. Poluje w nocy i wczesnym wieczorem. Jest samotnikiem lub żyje w parach. Sowa ta nie jest odporna na mroźne zimy, stąd występują wyraźne wahania liczebności tego gatunku w Polsce.

Morfologia i anatomia

Sowa ta osiąga rozmiary od 22 cm do 27 cm długości ciała. Rozpiętość skrzydeł wynosi od 54 do 60 cm. Waga pójdźki wynosi od 110 do 210 g.

Pożywienie

Pójdźka zjada owady, dżdżownice, gryzonie, małe ptaki oraz żaby.

Rozmnażanie

Sowa ta gniazduje w otworach wentylacyjnych budynków, na strychach, specjalnych budkach lęgowych, a także w dziuplach. Niegdyś gniazdowała wyłącznie w dziuplach. Samica od połowy kwietnia do połowy maja składa 3-5 (7) jaj. Sama wysiaduje je przez 27-28 dni. W tym czasie samiec poluje i dostarcza do gniazda pokarm. Młode stają się zdolne do lotu po 4-5 tygodniach. Samodzielność uzyskują miesiąc później.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce ptak ten podlega ochronie ścisłej.© medianauka.pl, 2015-06-01, GAT-821


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Okres występowania pójdźki w Polsce.
          Samica pójdźki składa w tym czasie jaja.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ptaków

Puszczykowate
Puszczykowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


Polecamy w naszym sklepie

Montessori - Zwierzęta
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Kolorowe skarpetki - smart owl - sowa
Mapa świata Puzzle
Paw Puzzle
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.