Logo Media Nauka

Facebook

Purchawka chropowata (Lycoperdon perlatum)
© brimeux - stock.adobe.com

Purchawka chropowata

Purchawka chropowata (Lycoperdon perlatum) to gatunek jadalnego grzyba z rodziny purchawkowatych. To jedna z częściej spotykanych purchawek.

Występowanie i środowisko PL

Występuje we wszystkich rodzajach lasów, najczęściej w miejscach, w których znajdują się opadnięte igły.

Owocniki pojawiają się od lipca do listopada.

Morfologia i anatomia

Owocnik ma 3-6 cm średnicy i 3-8 cm wysokości. Najpierw biały, później brązowiejący. Kształt gruszkowaty, trzon z owalną główką. Owocnik pokryty jest brodawkami, które łatwo schodzą przy przetarciu. Na środku zwykle niewielki garbek. W tym miejscu z czasem powstaje otwór, przez który uwalniane są zarodniki. Wnętrze białe, z wiekiem żółknące, w końcu brązowo-oliwkowe.

Podobne gatunki

Purchawkę można pomylić z młodym muchomorem.

Rozmnażanie

Zarodniki są brązowe.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Grzyb jadalny gdy wnętrze jest białe.

To jeden z najczęściej spotykanych w Polsce gatunków purchawki. Każde dziecko uwielbia nadepnąć dojrzałą purchawkę, z której wydostaje się istny dym - chmura zarodników.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2021-02-12, GAT-639049


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Okres występowania owocników purchawki chropowatej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Cechy

Środowsko

lasy iglaste
lasy liściaste

lasy iglastelasy liściaste
Jadalność

gatunek jadalny
gatunek jadalny
Inne cechy

saprofit

Ostrzeżenie

Zbieranie grzybów wymaga ich dobrej znajomości i dużego doświadczenia w ich zbieraniu. Każdego roku w wyniku złej identyfikacji gatunków grzybów umiera sporo ludzi w Polsce. Nie zbieraj i nie jedz grzybów, których nie znasz lub co do których masz jakiekolwiek wątpliwości. Pamiętaj, że często gatunki jadalne i trujące są do siebie bardzo podobne, szczególnie w przypadku młodych owocników. Często identyfikacja tylko na podstawie zdjęcia może być nieco myląca. Przy identyfikacji gatunku trzeba uwzlędniać wiele czynników, a więc atlas grzybów może jedynie wspierać grzybiarza w identyfikacji gatunku, nie może jednak zastąpić doświadczenia i zdrowego rozsądku. Właściciel strony nie bierze odpowiedzialności za zbieranie i spożywanie grzybów przez użytkowników serwisu.


Pokrewne gatunki grzybów

ikonaPurchawka gruszkowata
Lycoperdon pyriforme
ikonaPurchawka jeżowata
Lycoperdon echinatum
ikonaPurchawka brunatna
Lycoperdon umbrinum
Purchawkowate
Purchawkowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Jak postępować przy zatruciu grzybami?

Jak postępować przy zatruciu grzybami?

Zatrucie grzybami może bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Jak postępować w takim przypadku? Jak udzielić choremu pomocy?

Grzyby marynowane w occie

Grzyby marynowane w occie

Grzybki marynowane w occie to doskonały sposób na zachowanie smaku grzybów na długi czas. Marynowanie w occie nadaje grzybom specyficzny smak. Stają się doskonałą przekąską i dodatkiem do innych potraw.

Jak suszyć grzyby?

Jak suszyć grzyby?

Suszenie grzybów to jeden ze sposobów ich konserwowania, bardzo popularny wśród grzybiarzy. Suszenie nadaje grzybom nie tylko trwałość, ale dodaje im także aromatu i nie pozbawia ich przy tym wartości odżywczych.

Jak zbierać grzyby?

Jak zbierać grzyby?

Czy przy grzybobraniu należy się kierować jakimiś zasadami? Czy wykręcać grzyby, czy też ścinać je nożykiem? Używać kosza czy reklamówki? Oto garść porad dla grzybiarzy.

Mikoryza

Mikoryza

Mikoryza jest to zjawisko współżycia grzybów z korzeniami, a nawet nasionami roślin naczyniowych.

Gdzie na grzyby? Występowanie i mapa grzybów

Gdzie na grzyby? Występowanie i mapa grzybów

Gdzie się najlepiej wybrać na grzyby? Kiedy? W jakiej części Polski szukać? Nie wystarczy się wybrać zwyczajnie do lasu. Trzeba wiedzieć jeszcze kiedy i gdzie.

Grzyby trujące

Grzyby trujące

Grzyby mogą zabić. Najgroźniejsze są muchomory, a wśród nich muchomor sromotnikowy i jadowity. dlatego zbieranie grzybów jest dla ludzi odpowiedzialnych.

Grzyby jadalne

Grzyby jadalne

Grzyby spożywa się od niepamiętnych czasów. Są elementem składowym wielu przepisów. Są zwykle dodatkiem do potraw, przyprawą, która nadaje specyficzny smak i zapach sosom, jajecznicy, bigosowi, sałatkom.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Hans E.Laux - Atlas grzybów jadalnych i trujących, ISBN 978-83-7773-304-2, RM 2014
  • Markus Fluck - Atlas grzybów - oznaczanie zbiór użytkowanie, 978-83-7175-858-4, Delta 2015
Polecamy w naszym sklepie

Grzyby lecznicze
Grzybownik i mapa
Atlas grzybów - kieszonkowy
Atlas grzybów
Botanika
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.