Logo Media Nauka

Raja nabijana, raja ciernista, płaszczka kolczasta

Raja nabijana, raja ciernista, płaszczka nabijana, płaszczka kolczasta (Malacoraja clavata) to ryba chrzęstnoszkieletowa z rodziny rajowatych. Jej ciało jest mocno spłaszczone, przypomina dysk w kształcie rombu, z którego wystaje niewielki ogon z dwiema płetwami grzbietowymi. Grzbiet jest nakrapiany. Spód jest biały. Prawie cały wierzch pokryty jest kolcami.

Raja nabijana, raja ciernista, płaszczka kolczasta (Malacoraja clavata)
© Vladimir Wrangel - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Występuje na szelfach, tuż przy dnie, zwykle piaszczystym. Można ją spotkać w Atlantyku. Schodzi nawet na 500 m głębokości, choć zwykle żyje na płyciznach.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi denny tryb życia. Jest w ciągłym ruchu.

Morfologia i anatomia

Pysk jest krótki, zaokrąglony. Ciało jest szersze niż dłuższe. Samica dorasta do 125 cm długości ciała. Samce są mniejsze. Ich długość ciała wynosi około 80 cm.

Pożywienie

Podstawę diety stanowią skorupiaki. Rzadziej poluje na ryby.

Rozmnażanie

Samiec odbywa zaloty, podczas których obejmuje płetwami samicę. W okresie od marca do sierpnia samica składa każdego dnia około jaja o wymiarach około 7 na 9 mm. Po 5 miesiącach wykluwają się z nich młode płaszczki, będące miniaturami osobników dorosłych.

NT

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To dość pospolity gatunek, odławiany w niektórych obszarach. Ma niewielkie znaczenie gospodarcze.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-06-26, GAT-4091

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Raja nabijana, raja ciernista, płaszczka kolczasta
      

Okres składania jaja przez płaszczkę nabijaną.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaPokrewne gatunki ryb

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.