Raja nabijana, raja ciernista, płaszczka kolczasta

Raja nabijana, raja ciernista, płaszczka nabijana, płaszczka kolczasta (Malacoraja clavata) to ryba chrzęstnoszkieletowa z rodziny rajowatych. Jej ciało jest mocno spłaszczone, przypomina dysk w kształcie rombu, z którego wystaje niewielki ogon z dwiema płetwami grzbietowymi. Grzbiet jest nakrapiany. Spód jest biały. Prawie cały wierzch pokryty jest kolcami.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Raja nabijana, raja ciernista, płaszczka kolczasta (Malacoraja clavata)

© Vladimir Wrangel - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Występuje na szelfach, tuż przy dnie, zwykle piaszczystym. Można ją spotkać w Atlantyku. Schodzi nawet na 500 m głębokości, choć zwykle żyje na płyciznach.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk
Morze Śródziemne

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi denny tryb życia. Jest w ciągłym ruchu.

Morfologia i anatomia

Pysk jest krótki, zaokrąglony. Ciało jest szersze niż dłuższe. Samica dorasta do 125 cm długości ciała. Samce są mniejsze. Ich długość ciała wynosi około 80 cm.

Pożywienie

Podstawę diety stanowią skorupiaki. Rzadziej poluje na ryby.

Rozmnażanie

Samiec odbywa zaloty, podczas których obejmuje płetwami samicę. W okresie od marca do sierpnia samica składa każdego dnia około jaja o wymiarach około 7 na 9 mm. Po 5 miesiącach wykluwają się z nich młode płaszczki, będące miniaturami osobników dorosłych.

Ochrona i zagrożenia NT

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To dość pospolity gatunek, odławiany w niektórych obszarach. Ma niewielkie znaczenie gospodarcze.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

      Okres składania jaja przez płaszczkę nabijaną.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2016-06-26, GAT-4091
©® Media Nauka 2008-2023 r.