logo

Raja nabijana, raja ciernista, płaszczka kolczasta

Raja nabijana, raja ciernista, płaszczka nabijana, płaszczka kolczasta (Malacoraja clavata) to ryba chrzęstnoszkieletowa z rodziny rajowatych. Jej ciało jest mocno spłaszczone, przypomina dysk w kształcie rombu, z którego wystaje niewielki ogon z dwiema płetwami grzbietowymi. Grzbiet jest nakrapiany. Spód jest biały. Prawie cały wierzch pokryty jest kolcami.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Występuje na szelfach, tuż przy dnie, zwykle piaszczystym. Można ją spotkać w Atlantyku. Schodzi nawet na 500 m głębokości, choć zwykle żyje na płyciznach.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi denny tryb życia. Jest w ciągłym ruchu.

Morfologia i anatomia

Pysk jest krótki, zaokrąglony. Ciało jest szersze niż dłuższe. Samica dorasta do 125 cm długości ciała. Samce są mniejsze. Ich długość ciała wynosi około 80 cm.

Pożywienie

Podstawę diety stanowią skorupiaki. Rzadziej poluje na ryby.

Rozmnażanie

Samiec odbywa zaloty, podczas których obejmuje płetwami samicę. W okresie od marca do sierpnia samica składa każdego dnia około jaja o wymiarach około 7 na 9 mm. Po 5 miesiącach wykluwają się z nich młode płaszczki, będące miniaturami osobników dorosłych.

Ochrona i zagrożenia NT

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To dość pospolity gatunek, odławiany w niektórych obszarach. Ma niewielkie znaczenie gospodarcze.© medianauka.pl, 2016-06-26, GAT-4091


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

      Okres składania jaja przez płaszczkę nabijaną.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ryb

Rajowate
Rajowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.
Polecamy w naszym sklepie

kolorowe skarpetki ryby akwarium
Ryby labiryntowe
Ekologiczna torba bawełniana - Ryby
Atlas ryb polskich. 140 gatunków
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.