Raja promienista

Raja promienista (Amblyraja radiata) to gatunek ryby z rodziny rajowatych. Płaszczka ta ma ciało silnie spłaszczone. Płetwy piersiowe przekształcone w "skrzydła". Kształt ciała w zarysie romboidalny. Płetwa odbytowa nie występuje. Płetwy grzbietowe znajdują się na końcu dość długiego ogona z uwstecznioną płetwą ogonową. Z wierzchu u starszych osobników widoczne w rzędach kolce w liczbie od 12 do 19. Ich podstawa ma kształt gwiazdy. Wierzch brązowawy z ciemnymi plamami i czasem z w niewielkiej ilości jasnymi plamkami. Spód białawy, gładki. Tu znajdują się małe oczy, otwór gębowy i po pięć szczelin skrzelowych.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Raja promienista (Amblyraja radiata)

© Mannaggia – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Ryba ta żyje w zimnych wodach Atlantyku i w Oceanie Arktycznym (południowe krańce) od północnych wybrzeży Europy przez Grenlandię po wschodnie rejony Ameryki Północnej. Głębokość występowania 20-1000 m, zwykle jednak płycej. Przebywa zwykle przy dnie.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 60-100 cm, a ciężar ciała około 5 kg.

Pożywienie

Poluje na niewielkie zwierzęta denne.

Rozmnażanie

Płaszczka ta jest jajorodna.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Inne nazwy tej ryby to płaszczka promienista i płaszczka gwiaździsta.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:


Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese – Polskie nazewnictwo popularne - kręgouste i ryby. Cyclostomata et Pisces, ISSN 0239-7129, Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie 1991
  • Włodzimierz Załachowski – Ryby - zwierzęta świata, 83-01-10632-8, PWN 1992
  • Praca zbiorowa - redakcja Katarzyna Kolowca-Chnura – Zoologia Tom V. Ryby, ISBN 83-88988-02-6, Wydawnictwo Albatros 2004
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik – Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
  • Josef H. Reichholf, Gunter Steinbach – Wielka Encyklopedia Ryb - słodkowodne i morskie ryby Europy, ISBN 83-7079-317-7, MUZA S.A. 1992

© medianauka.pl, 2022-10-02, GAT-633422
©® Media Nauka 2008-2023 r.