Logo Media Nauka

PL

Rzekotka drzewna

Rzekotka drzewna (Hyla arborea) to rodzimy przedstawiciel rodziny rzekotek. Ma smukłe ciało, długie kończyny tylne, palce zakończone przylgami. Skóra jest gładka, grzbiet ma kolor zielony lub żółty, szary, oliwkowy, brązowy a nawet czarny i czarno-kropkowany. Odmienny kolor zależny od temperatury, wilgotności, oświetlenia, dostępności pokarmu, poziomu bólu. Gdy czynnik zmieniający barwę ustępuje, kolor zielony grzbietu powraca. Brzuch jest biały lub kremowy, ziarnisty. Jest ciepłolubna. Wyróżniamy 5 podgatunków rzekotki drzewnej.

Samce mają duży rezonator w gardzieli. Parotydy nie występują. Źrenice oczu są eliptyczne i poziome. Za oczami znajdują się brązowawe błony bębenkowe. Palce tylnych odnóży są spięte silnie wciętą błoną pławną. Samce nie różnią się od samic znacznie. Podczas godów nie występują modzele. Jedynie podczas godów na podgardle pojawia się zielona, brązowa lub żółta plama.

Rzekotka drzewna (Hyla arborea)
© dule964 - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

W Polsce można ją spotkać na nizinach. Poza tym żyje w środkowo-południowej Europie, Azji Mniejszej. Pionowy zasięg występowania to 2300 m n.p.m. (góry Rila w Bułgarii). Preferuje niziny z krzewami lub lasami liściastymi. Przebywa na gałązkach lub liściach krzewów i drzew. Zamieszkuje też łąki, pastwiska, ogrody, sady, zagajniki.

Tryb życia i zachowanie

Jest aktywna w dzień. Samce wydają donośny głos przypominający terkot. Zimę spędza na lądzie, zapadając w sen zimowy. Okres hibernacji trwa od września do marca. Wspina się na wysokość 10 m. W razie niebezpieczeństwa spada z drzewa na ziemię. Poluje czatując nieruchomo na ofiarę. Chwyta ją językiem lub skacze w jego kierunku, łapiąc nierzadko ofiarę w locie.

Pożywienie

Owady, głównie mrówki i pająki.

Rozmnażanie

Pora godów przypada na maj. Na rozród wybiera stawy duże, porośnięte roślinnością. Samice składają małe, kuliste pakiety galaretowatych jaj po 20-150 sztuk. Samica znosi łącznie 200-1400 jaj. Komórka jajowa ma średnicę 1-2 mm, z otoczką 3-4 mm. Jajo jest brązowe. Z jaj wykluwają się kijanki po 2-3 dniach. Metamorfoza ma miejsce po 2 miesiącach. Kijanki osiągają długość 5 cm. Są jasnobrązowe, półprzezroczyste, o metalicznym, błękitnym połysku. Ich oczy są szeroko rozstawione, płetwa ogonowa zakończona jest nicią ogonową. Po przeobrażeniu małe rzekotki mają 1,3-1,5 cm długości.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce rzekotka drzewna znajduje się pod całkowitą ochroną prawną.

Ciekawostki

Rzekotka drzewna potrafi się wspinać po pionowo ustawionej szybie.

To jedyny europejski płaz, który prowadzi nadrzewny tryb życia.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2013-03-29, GAT-398

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Rzekotka drzewna
     

Trwa okres snu zimowego dla rzekotki drzewnej.

          

Trwa okres godowy rzekotki drzewnej. Samce zajmują małe zbiorniki wodne i stawy, nawołują głośno samice. Te składają skrzek w postaci małych pakietów. W dzień samce przebywają na lądzie.

          

Kończy się rozwój kijanek rzekotki drzewnej. Następuje metamorfoza. Młode rzekotki drzewne osiągają 16 mm długości

     

Trwa okres aktywności życiowej rzekotki drzewnej.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaPokrewne gatunki płazów

ikonaRzekotka nowogwinejska
Litoria infrafrenata
ikonaRzekotka różnobarwna
Hyla versicolor
ikonaRzekotka szmaragdowa, rzekotka australijska
Litoria caerulea, Pelodryas caerulea
ikonaRzekotka zielona
Dryophytes cinereus
ikonaRzekotka żabia
Trachycephalus resinifictrix
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.