Rzekotka drzewna

Rzekotka drzewna (Hyla arborea) to rodzimy przedstawiciel rodziny rzekotek. Ma smukłe ciało, długie kończyny tylne, palce zakończone przylgami. Skóra jest gładka, grzbiet ma kolor zielony lub żółty, szary, oliwkowy, brązowy a nawet czarny i czarno-kropkowany. Odmienny kolor zależny od temperatury, wilgotności, oświetlenia, dostępności pokarmu, poziomu bólu. Gdy czynnik zmieniający barwę ustępuje, kolor zielony grzbietu powraca. Brzuch jest biały lub kremowy, ziarnisty. Jest ciepłolubna. Wyróżniamy 5 podgatunków rzekotki drzewnej.

Samce mają duży rezonator w gardzieli. Parotydy nie występują. Źrenice oczu są eliptyczne i poziome. Za oczami znajdują się brązowawe błony bębenkowe. Palce tylnych odnóży są spięte silnie wciętą błoną pławną. Samce nie różnią się od samic znacznie. Podczas godów nie występują modzele. Jedynie podczas godów na podgardle pojawia się zielona, brązowa lub żółta plama.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Rzekotka drzewna (Hyla arborea)

© dule964 - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

W Polsce można ją spotkać na nizinach. Poza tym żyje w środkowo-południowej Europie, Azji Mniejszej. Pionowy zasięg występowania to 2300 m n.p.m. (góry Rila w Bułgarii). Preferuje niziny z krzewami lub lasami liściastymi. Przebywa na gałązkach lub liściach krzewów i drzew. Zamieszkuje też łąki, pastwiska, ogrody, sady, zagajniki.

Podgatunki:
Hyla arborea arborea (większa część występowania),
Hyla arborea molleri (Półwysep Iberyjski),
Hyla arborea kretensis (Kreta, Peloponez, Rodos, wyspy na Morzu Egejskim)

Tryb życia i zachowanie

Jest aktywna w dzień. Samce wydają donośny głos przypominający terkot. Zimę spędza na lądzie, zapadając w sen zimowy. Okres hibernacji trwa od września do marca. Wspina się na wysokość 10 m. W razie niebezpieczeństwa spada z drzewa na ziemię. Poluje czatując nieruchomo na ofiarę. Chwyta ją językiem lub skacze w jego kierunku, łapiąc nierzadko ofiarę w locie.

Pożywienie

Owady, głównie mrówki i pająki.

Rozmnażanie

Pora godów przypada na maj. Na rozród wybiera stawy duże, porośnięte roślinnością. Samice składają małe, kuliste pakiety galaretowatych jaj po 20-150 sztuk. Samica znosi łącznie 200-1400 jaj. Komórka jajowa ma średnicę 1-2 mm, z otoczką 3-4 mm. Jajo jest brązowe. Z jaj wykluwają się kijanki po 2-3 dniach. Metamorfoza ma miejsce po 2 miesiącach. Kijanki osiągają długość 5 cm. Są jasnobrązowe, półprzezroczyste, o metalicznym, błękitnym połysku. Ich oczy są szeroko rozstawione, płetwa ogonowa zakończona jest nicią ogonową. Po przeobrażeniu małe rzekotki mają 1,3-1,5 cm długości.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce rzekotka drzewna znajduje się pod całkowitą ochroną prawną.

Ciekawostki

Rzekotka drzewna potrafi się wspinać po pionowo ustawionej szybie.

To jedyny europejski płaz, który prowadzi nadrzewny tryb życia.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Trwa okres snu zimowego dla rzekotki drzewnej.
          Trwa okres godowy rzekotki drzewnej. Samce zajmują małe zbiorniki wodne i stawy, nawołują głośno samice. Te składają skrzek w postaci małych pakietów. W dzień samce przebywają na lądzie.
          Kończy się rozwój kijanek rzekotki drzewnej. Następuje metamorfoza. Młode rzekotki drzewne osiągają 16 mm długości
     Trwa okres aktywności życiowej rzekotki drzewnej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki płazów


Największa żaba na świecie
Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.
Największy płaz na świecie
Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?

Powiązane quizy

Płazy Polski — quiz

Liczba pytań: 27
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
17.61 / 65.22%
2024-01-21



© medianauka.pl, 2013-03-29, GAT-398




©® Media Nauka 2008-2023 r.