Rzekotki

Rzekotki, rzekotkowate (Hylidae) to rodzina płazów z rzędu płazów bezogonowych. Rodzina ta liczy dziś około 48 rodzajów i około 800 gatunków. W Polsce żyje 1 gatunek z tej rodziny płazów - rzekotka drzewna.

W 2005 naukowcy wydzielili z tej rodziny rodzaje z podrodziny Hemiphractinae, do której należy 79 gatunków i włączyli je do żab południowych (Leptodactylidae). Są to rodzaje Stefania, Flectonotus, Cryptobatrachus, Gastrotheca, Hemiphractus. Część naukowców z tej rodziny wydziela także podrodzinę Pseudinae z rodzajami Lysapsus oraz Pseudus.

Wygląd

Rzekotki mają smukłe ciało, długie kończyny, na końcach których znajdują się zwykle przylgi, które ułatwiają poruszanie się po gładkich powierzchniach liści (przylgi nie występują u gatunków z rodzajów Acris i Pseudis). Skóra rzekotek jest gładka i delikatna. Na dolnym odcinku brzucha czasem występuje nieregularna bruzdowata siateczka, która ułatwia przyleganie do pionowych powierzchni. Niektóre rzekotki żyją w ziemi i są wówczas podobne do grzebiuszek.

Zwykle kolor ciała jest zielony, żółtawy lub brązowy. Kolor taki umożliwia zlewanie się z tłem pośród liści drzew lub traw.

FILTRY
Ukryj obce gatunki
Ukryj polskie gatunki

Sortuj według:


Status IUCN


Obszar występowania


Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Chwytnica czerwonookaChwytnica czerwonooka

Agalychnis callidryas

Chwytnica czerwonooka to tropikalna rzekotka o bladozielonym kolorze skóry i czerwonych oczach. Ciało chwytnicy czerwonookiej zwęża się ku tylnej części. Tylne odnóża cienkie i bardzo długie, zakończone przylgami.


Chwytnica plamobrzuchaChwytnica plamobrzucha

Phyllomedusa hypochondrialis

Chwytnica plamobrzucha jest to rzekotka o zielonym kolorze skóry od strony grzbietowej i pomarańczowej od spodu. Zamieszkuje Amerykę Południową. Prowadzi nocny tryb życia. Potrafi się doskonale wspinać po pionowych, gładkich powierzchniach.


Chwytnica zwinnaChwytnica zwinna

Phyllomedusa bicolor

Chwytnica zwinna (Phyllomedusa bicolor) to gatunek płaza bezogonowego z rodziny rzekotkowatych. To wyjątkowo piękny gatunek. Oczy w położeniu bocznym, dość duże, źrenice poziome. Tęczówka szara. Obok oczu widoczne błony bębenkowe.


Rzekotka drzewnaRzekotka drzewna PL

Hyla arborea

Rzekotka drzewna to jedyny płaz w Europie, który prowadzi nadrzewny tryb życia. Skóra jest gładka, grzbiet ma kolor zielony lub żółty, szary, oliwkowy, brązowy a nawet czarny i czarno-kropkowany. Odmienny kolor zależny od czynników środowiskowych.


Rzekotka nowogwinejskaRzekotka nowogwinejska

Litoria infrafrenata

Rzekotka nowogwinejska (Litoria infrafrenata) to gatunek rzekotki, pięknie ubarwionej. Ciało ma intensywnie zielone, brązowawe, boki żółtawe w marmurkowy deseń, podgardle żółte, końce kończyn są czerwone.


Rzekotka różnobarwnaRzekotka różnobarwna

Hyla versicolor

Rzekotka różnobarwna (Hyla versicolor) to gatunek płaza z rodziny rzekotek. Ma krępą budowę ciała. Palce zakończone są przylgami. Wierzch wielobarwny, marmurkowy, usiany brodawkami.


Rzekotka szmaragdowa, rzekotka australijskaRzekotka szmaragdowa, rzekotka australijska

Litoria caerulea, Pelodryas caerulea

Rzekotka australijska to bardzo często hodowany płaz o gładkiej skórze, pod którą znajduje się gruba warstwa tłuszczu. Ubarwienie różnorodne: od zielonego poprzez turkusy do błękitów. Zdarzają się też okazy białawe.


Rzekotka śródziemnomorskaRzekotka śródziemnomorska

Hyla meridionalis

Rzekotka śródziemnomorska (Hyla meridionalis) to gatunek małej rzekotki, podobny do rzekotki drzewnej. Ciało jest zwykle intensywnie zielone, jasne od spodu (białe lub żółte). Ciało jest spłaszczone grzbieto-brzusznie. Parotyd na głowie brak.


Rzekotka zielonaRzekotka zielona

Dryophytes cinereus

Rzekotka zielona (Dryophytes cinereus) to gatunek płaza z rodziny rzekotek. Ma piękną zieloną barwę z wierzchu ze złotymi plamkami. Samce są mniejsze od samic. Barwa ciała może zmienić się w zależności od podłoża na szarą, żółtą lub brązową.


Rzekotka żabiaRzekotka żabia

Trachycephalus resinifictrix

Rzekotka żabia to żyjąca w koronach drzew trująca żaba o kolorze skóry podobnym do liści, wśród których przebywa. Ubarwienie ma kamuflować pośród liści, lian, kwiatostanów i ptasich odchodów. Skóra wytwarza truciznę.

Inne gatunki

  • Żaba wodnista (Cyclorana platycephala)
  • Rzekotka tyrreńska (Hyla sarda)
  • Litoria wielkopalca (Litoria caerulea)
  • Rzekotka pacyficzna (Pseudacris regilla)

Występowanie i środowisko

Rzekotki występują w Europie, części Azji (Turcja, Kaukaz oraz południowo-wschodnie obszary po Japonię), Ameryce Południowej, Ameryce Środkowej, Ameryce Północnej, północnych rejonach Afryki, na Nowej Gwinei i w Australii.

Tryb życia i zachowanie

Zwykle rzekotkowate polują w bezruchu w oczekiwaniu na ofiarę, którą zwykle jest bezkręgowiec. Łapią ją za pomocą długiego języka.

Część rzekotek potrafi zmieniać kolor skóry w zależności od barwy otoczenia, temperatury ale i nastroju.

Rzekotki prowadzą nadrzewny tryb życia. Pomagają im w tym długie kończyny zakończone przylgami. Znamy też gatunki żyjące pod ziemią jak grzebiuszki.

Większość gatunków jest aktywna nocą i o zmierzchu.

Morfologia i anatomia

W kośćcu nie występują żebra, kręgi przedkrzyżowe oraz urostyl nie są zrośnięte, jest ich osiem. Obręcz barkowa jest łukowato wygięta. Zęby i czasem zęby podniebienne występują w górnej szczęce. W szkielecie palców znajduje się dodatkowy człon chrzęstny.

Większość rzekotek za wyjątkiem rodzaju Nyctimystes oraz podrodziny Phyllomedusinae ma pionowe źrenice.

Parotydy u większości gatunków nie wstępują.

Pojedyncze rezonatory występują u samców i są umiejscowione wewnątrz jamy gębowej.

Rozmnażanie

Samce przywołują samice za pomocą dźwięków wydawanych przy pomocy rezonatorów. Różne gatunki stosują różne metody rozrodcze. Część samic składa jaja w zbiornikach wody, a larwy rozwijają się w tych zbiornikach. Kijanki żerują indywidualnie. Niektóre gatunki składają jaja do gniazd wypełnionych pianą. Inne gatunki rzekotek składają jaja do zagłębień w ziemi lub roślinach (najczęściej są to bromelie). Czasem jaja są składane nad wodą. Kijanki po wykluciu spadają do wody.

Pożywienie

Brak danych.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2014-01-05, RODZ-62


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
rzekotka drzewna
     

Trwa okres snu zimowego dla rzekotki drzewnej.

          

Trwa okres godowy rzekotki drzewnej. Samce zajmują małe zbiorniki wodne i stawy, nawołują głośno samice. Te składają skrzek w postaci małych pakietów. W dzień samce przebywają na lądzie.

          

Kończy się rozwój kijanek rzekotki drzewnej. Następuje metamorfoza. Młode rzekotki drzewne osiągają 16 mm długości

     

Trwa okres aktywności życiowej rzekotki drzewnej.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.