Samogłów

Samogłów (Mola mola) to przedstawiciel rodziny samogłowowatych, największy przedstawiciel tej rodziny i jednocześnie rzędu rozdymkokształtnych. Ciało ma owalny kształt, jest wysokie, bocznie spłaszczone, jednolicie ubarwione, sprawiające wrażenie odciętego z tyłu, bez właściwej płetwy ogonowej. Płetwa grzbietowa i odbytowa są krótkie i wysokie.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Ma bardzo duży zasięg występowania. Jest obecny w strefie tropikalnej, subtropikalnej i umiarkowanej wszechoceanu. Unika wybrzeży.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Pacyfik
Atlantyk
Ocean Indyjski
Morze Śródziemne

Tryb życia i zachowanie

Ryba ta pływa dość słabo, majestatycznie niczym łódź podwodna w toni wodnej oceanu, ale zwykle blisko powierzchni wody. Czasem kładzie się na bok. Daje się unosić morskim prądom. Co ciekawe ryba ta potrafi wydawać odgłosy.

Morfologia i anatomia

Dorasta do 3,3 metrów długości ciała i 2000 kg masy ciała. Pęcherz pławny nie występuje.

Pożywienie

Zjada zooplankton, skorupiaki, głowonogi, larwy ryb, w tym leptocefale węgorzy.

Rozmnażanie

Samogłów jest jajorodny. Samica może złożyć nawet 300 milionów ziaren ikry. Jest to najbardziej płodna ryba na świecie. Larwy przechodzą rozwój z przeobrażeniem. Rozwijają się w wodnej toni na większych głębokościach.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Samogłów jest dość pospolity. Mięso ma konsystencję galarety. Jest niesmaczne.

Ciekawostki

To najbardziej płodna ryba na świecie.


Pokrewne gatunki ryb

Samogłowy, samogłowowate
Samogłowy, samogłowowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-07-14, GAT-4177
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.