Samogłowy, samogłowowate
Samogłowy, samogłowowate (Molidae) to rodzina ryb z rzędu rozdymkokształtnych o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Do tej rodziny zaliczamy 3 gatunki. W Polsce nie mamy przedstawicieli tej rodziny ryb.
Wygląd
Ciało jest wysokie, o jednolitej barwie. Tylna jego część wydaje się być odcięta. Płetwa ogonowa nie występuje. Płetwy grzbietowa i odbytowa są krótkie i wysokie, umiejscowione z tyłu ciała.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Mola mola
Samogłów (Mola mola) to przedstawiciel rodziny samogłowowatych, największy przedstawiciel tej rodziny i jednocześnie rzędu rozdymkokształtnych. To najbardziej płodna ryba na świecie.
Inne gatunki
- Masturus lanceolatus
- tułogłów (Ranzania laevis)
Występowanie i środowisko
Samogłowy występują w tropikalnej, subtropikalnej i umiarkowanej strefie mórz i oceanów, zwykle z dala od wybrzeży.
Tryb życia i zachowanie
Ryby te powoli poruszają się w toni oceanu, czasem leżą na boku.
Morfologia i anatomia
Ryby te osiągają rozmiary 3,3 m długości i ważą nawet 2 tony. Mają pojedynczą płytkę zębową w szczęce górnej i dolnej.
Rozmnażanie
Samica może wytworzyć nawet 300 milionów ziaren ikry, która pływa w toni wodnej.
Pożywienie
Polują na meduzy, sprzągle, żebropławy.
Ochrona i zagrożenia
Ryby te występują dość pospolicie.
© medianauka.pl, 2016-07-14, RODZ-953