Tułogłów
Tułogłów (Ranzania laevis) to gatunek ryby oceanicznej z rodziny samogłowowatych. Płetwa grzbietowa i odbytowa krótka ale długa, silnie przesunięta ku tyłowi. Ciało wydaje się ścięte w połowie. Ubarwienie niebiesko szare z brązowymi elementami i jasnymi, pionowymi, nieregularnymi pręgami z ciemnym, drobnym plamkowaniem. Ma ciało bardziej smukłe niż samogłów.
Zdjęcia – galeria
W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

© Mannaggia – stock.adobe.com
Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.
Występowanie i środowisko
To ryba otwartych wód wszystkich oceanów w strefie tropikalnej i umiarkowanej.
ryba morska
Pacyfik
Atlantyk
Ocean Indyjski
Morze Śródziemne
Tryb życia i zachowanie
Tworzy stada.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi około 1 m.
Pożywienie
Odżywia się glonami, planktonem i drobnymi, pelagicznymi organizmami.
Rozmnażanie
Ryba przechodzi skomplikowany rozwój, od wydłużonej larwy z ogonem, po stadium z kolcami i postać dorosłą.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Pokrewne gatunki ryb
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese – Polskie nazewnictwo popularne - kręgouste i ryby. Cyclostomata et Pisces, ISSN 0239-7129, Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie 1991
- Praca zbiorowa - redakcja Katarzyna Kolowca-Chnura – Zoologia Tom V. Ryby, ISBN 83-88988-02-6, Wydawnictwo Albatros 2004
- Włodzimierz Załachowski – Ryby - zwierzęta świata, 83-01-10632-8, PWN 1992
- Henryk Garbarczyk, Małgorzata Garbarczyk, Leszek Myszkowski – Ryby Encyklopedia Zwierząt, ISBN 978-83-01-15341, KDC - Klub dla Ciebie 2008
- Josef H. Reichholf, Gunter Steinbach – Wielka Encyklopedia Ryb - słodkowodne i morskie ryby Europy, ISBN 83-7079-317-7, MUZA S.A. 1992
© medianauka.pl, 2022-12-16, GAT-4178